HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 MAYIS 2022, CUMA

'Hüseyin’in katili ateşten bir tabut içindedir'

Muhtar'ın ordusunun gâlip gelmesi üzerine Ubeydullah büyük bir ordu ile harekete geçti. Muhtar da İbn'ül Eşter komutasındaki bir orduyu yola çıkardı
11.05.2022 23:50:00
'Hüseyin’in katili ateşten bir tabut içindedir'
'Hüseyin’in katili ateşten bir tabut içindedir'
Muhtar'ın ordusunun gâlip gelmesi üzerine Ubeydullah büyük bir ordu ile harekete geçti. Muhtar da İbn'ül Eşter komutasındaki bir orduyu yola çıkardı. Bu ordu Hamman A'yen denilen yerde karargâhını kurdu.

Ubeydullah'ın ordusu ise, Hazir nehrinin kenarına yerleşti.

Ubeydullah, karşısındaki orduyu ve genç komutanını küçümsediği bu savaşta hayatını kaybedecektir.

İbn'ül Eşter'in savaşı kazanmasında Ubeydullah'ın sol kanat komutanı olan Umeyr bin Hubab'ın, İbn'ül Eşter ile işbirliği yapması etkilidir.

Umeyr, derhal saldırıya geçmelerini çünkü Ubeydullah'ın onbinlerce kişilik ordusunda savaşmaya karşı korku olduğunu söylemiştir.

Umeyr askerleri ile İbn'ül Eşter'in ordusuna katılacağını da vaad etmiştir.

Savaşın başlayacağı gün İbn'ül Eşter askerlerine şu konuşmayı yapmıştır: "Ey dinin yardımcıları! Hakkın taraftarları ve Allah'ın askerleri!

Hz. Peygamberin (s.a.v.) kızı Fatıma (a.s.)'ın oğlu Hüseyin bin Ali (a.s.)'ın katili Ubeydullah b. Mercane!

O, Hüseyin (a.s.) ile çocuklarının ve adamlarının önlerinde akıp giden Fırat nehri ile aralarına girip su içmelerine engel olandır.

O, Hüseyin (a.s.)'ın amcasının oğlu Yezid'e gidip, anlaşmasına engel olmuştur. Yine o, Hüseyin (a.s.)'ın evine dönmesine, geniş yeryüzünde bir yere gitmesine engel olmuş ve sonunda hem onu, hem de Ehl-i Beyt'ini öldürmüştür.

Allah'a yemin olsun ki, Ubeydullah'ın, Allah'ın kendisinden her türlü kötülüğü giderip tamamen temizlediği Resulüllah (s.a.v.)'in Ehl-i Beyt'ine yaptığını Firavun, Ben-i İsrail'in önde gelenlerine yapmamıştır.

İşte Allah onunla bizleri karşı karşıya getirdi. Yine Allah'a yemin olsun ki, ben Allah'ın, onun kanının sizin tarafınızdan akıtılmasıyla kalplerinizin şifa bulup huzura erişmesi için burada sizi bir araya getirdiğini biliyorum.

Muhakkak ki, Allah sizin sadece Hz. Peygamberin (s.a.v.) Ehl-i Beyt'ine yapılanlardan dolayı harekete geçtiğini bilmektedir.

Bu konuşmanın peşine sesini çıkarmayan Ubeydullah askerlerine hitab etmemiş ve savaş başlamıştır.

Büyük kayıplar veren Ubeydullah'ın ordusunda Husayn b. Numeyr ve Şurahbil b. Zilkila öldürülmüştür.

Savaş Hazir nehri kıyısında devam etmiş ve Ubeydullah buradaki mücadelede öldürülmüştür.

Ubeydullah'ı İbn'ül Eşter öldürmüştür

Kaynaklarda, İbn'ül Eşter'in savaşın şiddetli ânında Ubeydullah'ı öldürmesine rağmen, öldürdüğü kişinin Ubeydullah olduğunu bilmediği şeklinde konuşmalar yer almaktadır. Ancak daha sonra bu kişiyi askerlerine buldurmuş ve öldürdüğünün Ubeydullah olduğunu öğrenince de şükür secdesi yapmıştır.

İbn'ül Eşter askerlerine aratırken öldürdüğü kişiyi şöyle vasfetmiştir: "Üzerinde güzel bir elbise ve mükemmel bir zırh, koyu renkte ipek bir sarık, yaldızlı bir su kabı vardı. Ayrıca atı da çok güzeldi."

"İbn'ül Eşter'in öldürdüğü kişiden güzel kokular geldiğini, el ve ayaklarının doğu ve batıya gittiğini ifade ettiği görülmektedir."

Ubeydullah'ın kesilen başına ne oldu?

Ubeydullah'ın başı İbn'ül Eşter'in emri ile kesilmiştir.

Diğer askerlerden de yetmiş kadarının başı kesildi. Ubeydullah'ın cesedinin İbn'ül Eşter tarafından, savaş meydanında yakıldığı rivayet edilmektedir.

Kesik başlar temizlenerek, kime ait oldukları ile ilgili birer kağıt yazılarak Muhtar'a gönderildi. Ubeydullah'ın kesik başı Muhtar'a bir kalkan önünde getirilir.

Hatırlanacağı gibi İmam Hüseyin (a.s.)'ın mübarek başı bir tepsi içinde Ubeydullah'ın önüne getirildiği zaman Ubeydullah yemek yemekte idi. Ubeydullah'ın başı getirildiğinde de, Muhtar yemek masasında idi.

Ubeydullah'ın başında gezinen yılan

"Umare b.Umeyr'den şöyle nakledilmektedir:

Ubeydullah ve arkadaşlarının kesik başları getirildiğinde, Kûfe Mescidi'nin avlusunda yan yana dizildi. Oraya gittiğimde insanlar şöyle diyordu: "İşte geldi! İşte geldi!"

Baktım ki, bir yılan gelmiş ve kesik başlar arasında dolaşıyor. Sonunda Ubeydullah'ın burun deliklerine girdi. Bir müddet sonra çıktı ve kayboldu. Sonra tekrar, "İşte geldi, işte geldi" dediler. O yılan aynı şeyi iki veya üç defa tekrarladı."

Burada İmam Hüseyin (a.s.)'ın katlini yapanlarla ilgili Resulüllah (s.a.v.)'in bir hadisini nakledelim:

"Hüseyin'in katili, ateşten bir tabut içindedir. Dünya ehlinin yarısının azabı kadar azab çekmektedir." (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Hüseyin eserinden)

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

11.05.2021, 11.05.2020, 11.05.2019, 11.05.2018, 11.05.2017, 11.05.2016, 11.05.2015, 11.05.2014, 11.05.2013, 11.05.2012, 11.05.2011, 11.05.2010, 11.05.2009, 11.05.2008, 11.05.2007, 11.05.2006, 11.05.2005, 11.05.2004, 11.05.2003


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.