HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

İmamlara uydulu eğitim

25.06.2001 00:00:00
Diyanet İşleri Başkanlığı, müftü, imam ve vaizleri uydu aracılığıyla eğitecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Diyanet'in Allah'ın nimeti olan teknolojiden yararlanmak istediğini belirterek, "Teknoloji, Allah'ın nimetidir. Bu da çok önemli, insan zekası olan bir buluştur. Onun için teknoloji, dinin emrinde kullanılacak'' dedi. Diyanet'in, özel bir şirket ile yapacağı anlaşma sonrasında Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde düzenlenen konferans, panel ya da bir toplantının ekranlar aracılığıyla müftülüklere aktarılabileceğini anlatan Yılmaz, "Cemaate önemli bilgiler verilmesi gerektiğinde de uyduyu kullanabileceğiz. Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, uluslararası sempozyumlar ile hac sırasında Arafat'taki ibadeti, canlı olarak vatandaşlara izletme imkanı bulabileceğiz'' diyekonuştu. Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, merkezden verilecek konferans, vaaz ve hutbeler, müftülüklerde birkaç dakikalık gecikmeyle televizyon ya da bilgisayar ekranından görüntülü olarak izlenebilecek. İlk olarak il ve bazı ilçe müftülüklerinde uygulanmaya başlayacak olan sistem, daha sonra camilerde de yaygınlaştırılacak. Merkezden yapılacak canlı yayını başka illerden izleyenler, yayına katılarak soru sorabilecekler. Uydu, öncelikle hizmet içi eğitimde kullanılacak.

Sistemde özel ayarlamalar yapılarak merkezden gerçekleştirilen vaaz ve hutbeler, her ilin namaz saatine göre 4-8 dakikalık gecikmelerle yayınlanacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.