HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İmar mudilerine ödemeler taksitle yapılacak

25.10.2003 00:00:00
Devlet Bakanı Ali Babacan, Meksika'nın Morelia kentindeki G-20 toplantılarıyla ABD'nin New York kentinde BM toplantılarına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Babacan, İmar Bankası ile ilgili durumun çok özel olduğunu ifade ederek, "Konu ilk gündeme geldiğinde, İmar Bankası ile ilgili sıkıntılar gündeme geldiğinde konuşulan rakamlar, bankanın resmi bilançolarında görülen rakamları mevduat olarak 750 trilyon gibi bir rakamdı. Ana para olarak bahsediyorum'' diye konuştu.

BDDK'nın önceki gün bazı açıklamalar yaptığını hatırlatan Babacan, en son varılan rakamın, mevduatın yaklaşık 8 katrilyon lira civarında olduğu ve kayıtlarda hemen hemen hiç görülmeyen hayali bono satışlarının bulunduğunu, bunların da yaklaşık 750 trilyon lira gibi bir rakam olduğunun kaydedildiğini söyledi.

"Ortada büyük bir soygun var''

Burada banka bilançosunun kat kat üzerinde bir tablonun söz konusu olduğunu vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

"Ortada büyük bir soygun olduğu belli ve bağımsız kuruluşun da kendi başına çözemeyeceği, mutlaka bir siyasi irade ve siyasi karar gerektiren konu olduğu da ortada. Şimdi biz işin çözümü ile ilgili Hazine, BDDK ve Merkez Bankası olarak defalarca toplantı düzenledik. Konu her yönüyle ele alındı ve arkadaşlara talimatımız şu oldu; (Bu konu nasıl çözülürse çözülsün, biz kesinlikle ve kesinlikle ekonomik programımızın hedeflerine en ufak bir zarar gelmesini istemeyiz) dedik.

Bu hedefle yola çıktılar, çalışmalara başladılar ve kurumlar arasında bir ortak görüş oluştu. Yani bu rakamların nasıl halledileceği, nasıl ödeneceğiyle ilgili bir görüş oluştu. Bu görüş yakın bir zamanda Bakanlar Kurulu'na iletilecek ve nihai kararı bakanlar kurulu verecek.''
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.