HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Irak petrolüne teknik engel

19.10.2003 00:00:00
Amerikan ordusunun işgalinin ardından, Kerkük-Yumurtalık boru hattına birçok kez sabotaj düzenlenmiş, ancak sabotajları kimlerin ne amaçla yaptığı bir türlü belirlenememişti.

Irak petrolü, ülkenin yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında dış yardımlardan sonra en büyük gelir kaynağı olarak görülüyor. ABD'nin Irak'taki sivil yöneticisi Paul Bremer, daha önce yaptığı çıklamada, petrol boru hattından Türkiye'ye ihracat yapılamaması nedeniyle Irak'ın her gün 7 milyon dolar kaybettiğini söylemişti.

Irak savaşından sonra eylül ayında 3 günlüğüne açılan boru hattı, ardı ardına meydana gelen 3 patlamayla yeniden kapanmıştı. Irak Petrol Bakanlığı'ndan bir kaynak yaptığı açıklamada, hatta onarım çalışmalarının halen devam ettiğini ve bu ay sonuna doğru günlük 250 bin varillik petrol pompalamaya hazır hale gelebileceğini ifade etmişti.

Yumurtalık'a henüz petrol ulaşmadı

Botaş Bölge Müdürü Gürhan Ünal, yaptığı açıklamada, hattan, petrol pompalama çalışmasının Irak Petrol Bakanlığı'nın daha önceden açıkladığı şekilde bugünden itibaren yeniden başladığını kaydetti.

Ünal, yaklaşık 1.5-2 saat süren pompalamanın flanşlardaki sızıntı nedeniyle durduğunu, bu nedenle Yumurtalık'taki Botaş Tesisleri'ne petrolün ulaştırılamadığını bildirdi. Gürhan Ünal, boru hattında tamir çalışmalarına başlandığını öğrendiklerini, çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte petrol aktarma işlemine başlanacağını belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.