HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İran, BM'ye El-Kaide raporu sundu

26.10.2003 00:00:00
İran, Usame Bin Ladin'in lideri olduğu El Kaide örgütü ve Taliban ile ilgili raporunu BM'ye sundu.

İRNA'nın haberine göre, İran'ın BM'deki temsilciliği tarafından BM'ye Çarşamba günü sunulan raporda, İran'da tutuklanan ve daha sonra vatandaşı oldukları ülkelere iade edilen 78 El Kaide üyesinin ismi verildi.

Raporda ayrıca, İran'da tutuklu bulunan ve haklarında adli işlemler süren şüpheli 147 El Kaide ve Taliban üyesinin isimlerinin listesi de bulunurken, Ekim 2002 ile Nisan 2003 arasında yasadışı yollardan İran'a giren 2 bin 300'den fazla kişinin Pakistan sınır güçlerine teslim edildiği, bu kişilerin isimlerinin de verildiği belirtildi.

Irak savaşı sırasında, El Kaide bağlantısı bulunan 400 kişinin İran topraklarına girişinin engellendiği belirtilen raporda, Tahran yönetiminin hiçbir zaman bu iki grubun topraklarında faaliyet göstermesine izin vermediği ve Taliban yönetimiyle siyasi ilişkiye girmediği vurgulandı.

İran, daha önce El Kaide'nin üst düzey yetkililerinin elinde olduğunu açıklamış, ancak baskılara rağmen güvenlik gerekçesiyle bu kişilerin ismini vermemişti.

Amerikan yönetimi, 12 Mayıs'ta Riyad'daki saldırılardan sorumlu tuttuğu El Kaide üyelerinin İran'da saklandığını öne sürmüş, İranlı yetkililer ise İran'daki El Kaide üyelerinin Riyad'daki saldırılardan çok önce tutuklandığını açıklamıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.