HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İran'dan şeffaf nükleer program

22.10.2003 00:00:00
İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, ülkeyi ziyaret eden Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmeden sonra, İran'ın nükleer programının "tamamıyla şeffaf" olacağı taahhüdünde bulundu.

Harrazi, "Faaliyetlerimizin şeffaflığını vurguladım, hem geçmişte, hem de gelecekte tam şeffaflık için hazırız" dedi. İranlı Bakan, herhangi bir illegal faaliyet içinde olmadıklarını, nükleer enerji üretme konusundaki haklarına da saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan İran'ın Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla yapılan görüşmede, uranyum zenginleştirme programını askıya almayı ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'nın (NPT) sıkı ve habersiz denetimlere izin veren ek protokolünü imzalamayı ve onaylamayı kabul etti. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) yönetim kurulu, İran'ın, gizlice nükleer silah geliştirmediğini kanıtlaması için 31 Ekim'e kadar süre tanıyan bir kararı kabul etmişti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.