HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

İspanya ETA'ya karşı yardım istedi

01.08.2001 00:00:00
İspanya'da hükümet sözcüsü Pio Cabanillas, Aznar'ın görüşmede, İspanya polisiyle Bask bölgesinin yerel polis gücü arasında işbirliğinin artırılması ve ETA'yı destekleyen gençlerin yürüttüğü sokak şiddetiyle mücadeleye yönelik geniş bir planın hazırlanması konusunda acil bir toplantı yapılmasını teklif ettiğini söyledi.

Yarı özerklikten taviz yok

Cabanillas, Aznar ile İbarretxe arasında bir yıldan uzun süredir ilk kez yapılan görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Aznar'ın İbarretxe ve Bask hükümetiyle diyaloğa açık olduğunu, ancak Bask bölgesinin yarı özerk statüsünden taviz vermeyeceğini belirtti. İbarretxe de, Bask hükümetiyle Madrid arasındaki soğuk ilişkilerin düzeltilmesi çağrısı yaparak, "İletişim eksikliğine son vermek zorundayız" dedi.

Bask lideri, "Aznar ve benim farklı şekilde düşündüğümüz kesin, ancak birbirimize saygı göstermeliyiz ve özerklik, egemenlik ve anayasa hakkında konuşmalıyız" diye konuştu.

Bağımsızlıkçı, ama ETA'ya karşı

Aznar ile İbarretxe arasındaki ilişkiler, Bask liderinin ETA ile bağlantılı bir siyasi partiyle tüm ilişkilerini kesmeyi reddetmesi nedeniyle, bir yıldan fazla süredir zayıf halde bulunuyor. İbarretxe'nin Bask Ulusal Partisi, bağımsızlıktan yana, ancak bölgenin bağımsızlığı için mücadele veren ayrılıkçı ETA örgütünün eylemlerine karşı çıkıyor.

Eski ETA liderlerine dev ceza

1128'er yıl hapis cezasına çarptırılan ETA'nın eski lideri Francisco Garmendia ile yardımcısı Jose Maria Erostarbe, 1988 yılında iki kişinin öldürülmesi, 46 suikast girişimi, 20 kişinin yaralanması, kamu malına zarar verilmesi ve başkalarına ait araçların yasadışı amaçla kullanılmasından hüküm giymişlerdi. 22 kasım 1988'de Madrid'de sivil muhafızlar karargahına karşı girişilen bombalı saldırıda biri çocuk iki kişi ölmüş, 46'sı muhafız 88 kişi yaralanmıştı. "Pakito" lakaplı eski lider ve yardımcısı, 1992 yılında Fransa'da ele geçirilmiş, geçen yıl da İspanya'ya iade edilmişlerdi.

Yetkililer, halen 156 kişinin kayıp olduğunu belirtiyor. Yaklaşık 3 bin askerin de katıldığı kurtarma çalışmalarının sürdüğü, ancak saatler ilerledikçe kayıp kişilere ilişkin umutların azaldığı kaydediliyor.

Tayvan Devlet Başkanı Chen Shuibian ve Başbakan Chang Chunhsiung, tayfunun en çok etkilediği Hualien'i denetleyerek, yetkililere felaket için hızla bir müdahale birimi oluşturulması direktifini verdiler. Chan, teftiş sırasında bir grup köylüye, kayıpların bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, umudun kesilmemesini istedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.