HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Kalp sağlığı için çikolata

04.09.2001 00:00:00
California Üniversitesi'nde görevli gıda uzmanı Carl Keen, İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenen bilimsil konferansta, "flavonoids" bileşimi açısından zengin olan çikolatanın, kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Gıda uzmanı Keen, yapılan araştırmada, çikolatanın içindeki "flavonoids" adlı bileşimin, krize yol açan kan pıhtılaşmasını önleyerek kalp sağlığını koruduğunun ortaya çıktığını belirtti. Keen, araştırma kapsamında, gruplara ayrılan gönüllülerden bir kısmına "flavonoid" açısından oldukça zengin 25 gram çikolata, diğerlerine ekmek yedirildikten 6 saat sonra, söz konusu kişilerden kan örneklerinin alındığını kaydetti. Çikolata yiyenlerde, kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan trombosit faaliyeti düşerken, ekmek yiyenlerde bu tür bir değişiklik olmadığı gözlemlendi. Ayrıca çikolata tüketimi sırasında, vücutta kanser yapıcı maddelerin zararını azaltan antioksidanların kapasitelerinin yükseldiği kaydedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.