HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

KKTC'de seçim öncesi genel grev

16.10.2003 00:00:00
KKTC'de muhalif sendikalara bağlı çalışanlar, 14 Aralık seçimlerine yönelik yasadışı uygulamalar yaptığı gerekçesiyle hükümeti protesto için ülke genelinde grev başlattı. Lefkoşa'da yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı mitingde, hükümetin devlet imkanlarını kullanarak seçime yönelik istihdam yarattığı ve Türkiye kökenlilere vatandaşlık vererek seçim yatırımı yaptığı iddia edildi. KKTC'deki bazı işçi ve memur sendikaları hükümet uygulamalarını protesto için uyarı grevine gitti. Grevi nedeniyle, ülkedeki ilk ve orta dereceli okullarda ders yapılmadı, hastanelerde, belediyelerde ve devlet dairelerinde hayat durdu. Yarım günlük greve çıkan memur, işçi ve öğretmenler, başkent Lefkoşa'daki Kuğulu Park'ta toplandı. Mitingde konuşan sendika yöneticileri, koalisyonu oluşturan iktidar partilerinin 14 Aralık seçimlerinin sonucunu etkilemek için devlet imkanlarını seferber ettiğini savundu.

Hükümetin oy alabilmek için Türkiye kökenlilere vatandaşlık dağıtarak seçmen yarattığı, kamuda istihdam furyası başlattığı, usulsüz tayin ve terfilerle seçim yatırımı yaptığı iddia edildi. Konuşmaların ardından yaklaşık 2 bin kişi, hükümet ve Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş aleyhine sloganlar atarak yüksek seçim kuruluna yürüdü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.