HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Ladin seferberliği

25.09.2001 00:00:00
Uzmanların verdiği bilgiye göre, bunlar arasında casus uydular, pilotsuz uçaklar, hareket algılama cihazları ve akıllı bombalar bulunuyor.

Bunlardan pilotsuz uçakların, kaydettiği fotoğraf ve sesleri anında Pentagon'a iletebildiği belirtiliyor. Tanesi 5 milyon dolar olan bu uçakların bir kuş büyüklüğünde olduğu ve çoğu zaman düşman tarafından görülmediği ya da vurulamadığı kaydedildi.

Amerikan hava kuvvetlerinin elinde 2 tip pilotsuz uçak bulunuyor. Bunlardan biri alçaktan uçan "Predator" tipi uçaklar. "General Atomics" şirketi tarafından üretilen bu uçakların tanesi 5 milyon dolardan satılıyor. Pentagon, Pazar günü bu uçaklardan birinin Afganistan üzerinde kaybedildiğini açıklamıştı.

"Northrop Grumman Corp" tarafından üretilen "Global Hawk" türüpilotsuz uçak ise çok daha yüksekten uçuyor. Bu uçağın fiyatı ise 15 milyon dolar.

Hayalete benzeyen bu uçakların, hedef üzerinde 40 saat kalarak çektiği yüksek çözünürlüklü resimleri Pentagon'a ilettiği ifade edildi. Bu uçaklara monte edilen radar sayesinde "gece ve bulutlu havalarda görmeleri" de sağlanıyor.

Silah monte edilen pilotsuz uçaklarla saldırı yapmak da mümkün. Amerikalı uzmanlar, denemeler sırasında bu uçaklardan birinin bir tankı tahrip ettiğini belirttiler.

Yine de zor

Uzmanlar, tüm bu yüksek teknoloji ürünü araç ve gerece rağmen, uniformasız savaşçılar ve mağaralarda saklanan teröristlerle mücadele etmenin güç olduğunu vurguluyorlar.

Aynı kaynaklara göre, yüksek askeri teknolojiye sahip olmasına rağmen Amerikan uçakları 1999 yılında, 78 gün devam eden kampanya sırasında ancak iki düzine Sırp tankı vurabildiler. Aynı şekilde 1993 yılında Amerikan özel kuvvetleri, Somalili asi lider Muhammed Farah Aidid'i yakalamayı başaramadılar. Körfez savaşı sırasında da Irak lideri Saddam Hüseyin'in, Amerikan kuvvetlerinin bombardımanından kurtulmayı başardığı biliniyor. Usame bin Ladin ise 1998 yılında Amerikan Cruise fuzeleri saldırısından kurtulmuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.