HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Makedonya durulmuyor

04.07.2001 00:00:00
Makedonya'nın kuzeyinde, başkent Üsküp ile Kalkandelen (Tetova) arasındaki bölgede bulunan Radusa köyünde Arnavut milislerle Makedon güçleri arasında çatışmalar çıktı.

Makedon ordusundan yapılan açıklamada, TSİ 18.00'de Arnavut milislerin Radusa köyündeki Makedon polis karakolu ve askeri gözetleme merkezine otomatik silahlarla saldırı düzenlediği, ordunun bu saldırıya helikopter destekli karşılık verdiği belirtildi.

Açıklamada, çıkan çatışmada Makedon saflarından ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Bu arada, Makedonya'daki 4 siyasi partinin liderleri, Cumhurbaşkanı Boris Traykovski başkanlığında önceki akşam biraraya geldi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, liderlerin 20 Haziran'da askıya alınan görüşmelerin yeniden başlaması konusunu değerlendirdiği belirtildi.

Bakana istifa baskısı

Bu arada Makedonya İçişleri Bakanı Lube Boşkovski'nin Hırvatistan vatandaşı olduğu ve Arnavut milislerin Ulusal Kurtuluş Ordusu UÇK'ya silah sattığı ileri sürüldü.

Başkent Üsküp'ten yayın yapan A-1 televizyon kanalında, Hırvatistan'da haftalık GLOBUS dergisindeki bir yazıya dayanarak yayınlanan haberde, Boşkovski'nin Hırvatistan vatandaşı olduğu ve bir lokanta

çalıştırdığı belirtildi.

Haberde, "Garson-bakanın Yugoslavya'nın dağılma döneminde silah kaçakçılığıyla uğraştığı" açıklanarak, "Bakan Lube Boşkovski'nin Yugoslav ordusundan silah satın alarak, Hırvat paramiliterler ile Kosova ve Makedonya Arnavut UÇK milislerini silahla donattığına dair kanıtlar bulunmuştur" denildi. A-1 Televizon kanalı, Hırvatistan GLOBUS dergisinde yazılanlarla ilgili Boşkovski'den kısa bir açıklama istendiğini, ancak Bakan'ın soruyu yanıtlamaktan kaçındığını bildirdi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.