HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Maraş’ın açılması tiyatro mu?

09.10.2020 00:00:00

Akdeniz'in gözde turizm mekânlarından biri olan ve geçmişte Hollywood yıldızlarının uğrak yeri olan KKTC'deki Maraş bölgesi bir kısmı dün halkın girişine açıldı. 

1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı'ndan sonra Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılarak askeri yasak bölge ilan edilen Maraş, bugüne kadar 'hayalet şehir' olarak kaldı.

Dün  kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi'ne sivillerin 46 yıl sonra ilk kez adım attığı Maraş'ın açılan kısımları her gün 09.00-17.00 saatleri arasında gezilebilecek.

KKTC'nin bu gecikmiş kararına ilk tepki Yunanistan'dan geldi. 

KKTC'yi muhatap almayan Atina yönetimi, Türkiye'ye sahil kısmının açılması kararından geri adım atması çağrısında bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ise Maraş sahilinin açılmasının yasa dışı ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

Rusya'dan BM'ye kadar birçok kuruluş ve ülkeden de Maraş'ın açılmasına karşı açıklamalar gelmişti.

Her şeye rağmen Maraş'ın açılma karar doğrudur, ancak geç kalmış bir karardır.

Bugüne kadar Rumlarla müzakerelerde pazarlık konusu edilen Maraş'ın Rumların tüm şımarıkça uzlaşmaz tutumlarına rağmen her müzakere masasına tekrar ve tekrar konulmuş, Rumların aç gözlülüğü sayesinde elimizden çıkmamıştır. 

Uğrunda şehit verilerek kurtarılmış bir vatan parçasının pazarlık konusu yapılması kanımca kökünden yanlıştır. Bir diğer yanlış da bu vatan parçasını 46 yıldır gerçek sahibi olan insanlardan uzak tutulmasıdır. 

'Geç de olsa yanlıştan dönülmesi iyi olmuştur' demek isterdim. Ancak Maraş açıldı diyemiyoruz. Zira kısmen açılmıştır. Her gün sabah saatlerinde açılacak olan demir kapılar, akşam saatlerinde yine kapanacaktır. Böyle açılma olmaz. Bu olsa olsa göstermelik bir açılmadır. 

2025 yılına kadar görev yapacak olan cumhurbaşkanını belirlemek amacıyla KKTC'de 11 Ekim 2020'de seçimler düzenlenecek. 

Malumunuz olduğu üzere hâlihazırda KKTC Başbakanı olan Ersin Tatar da Ulusal Birlik Partisinin (UBP) cumhurbaşkanı adayı olarak seçimlere katılıyor. 

KKTC'de koalisyon ortağı Halkın Partisi, "Maraş'ın açılması projesi bu değildir" diyerek hükümetten çekilmiş, Halkın Partisi milletvekillerinden, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise istifa ederken, "Yapılan açıklamalar hâlihazırda gerek kapalı Maraş içerisinde, gerekse yan tarafındaki Derinya bölgesinde sivillerin kullanımına açık olan sahil bölgelerine yenilerinin eklenmesi anlamı taşımaktadır, yani mülkiyete dair düzenlemeleri de içeren kapalı Maraş'ın açılması projesi bu değildir" demişti.

Maraş'ın açılmasını KKTC açısından bu yaşananlar bağlamında ele aldığımızda seçimlere giderken bir siyasi yatırım olduğu ihtimali kuvvetlenmektedir.

Yani daha önce Rumlarla müzakerelerde pazarlık konusu yapılan Maraş, şimdi seçimleri kazanabilmek için malzeme yapılmaktadır.

Yapılanlar tümüyle yanlıştır. 

Başta Kıbrıs'ta barış istemeyen Rumlar olmak üzere adada Türk varlığından rahatsız olanlara ders vermek isteniyorsa Maraş metre metre değil, tümüyle açılmalıdır. 

Yoksa yapılanlar tiyatrodan ibaret kalır… 

 
Orhan Dede / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.