HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

'Marmara'da 50 yıl içinde birden fazla deprem olacak'

18.08.2001 00:00:00
Doç. Dr. Gündoğdu, yaptığı açıklamada, İstanbul'da 30 yıl içinde büyük bir deprem beklendiğini ve bilim adamlarının bu konuda aynı görüşte olduklarını söyledi. Aktif fayların bulunduğu bölgede depreme karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Gündoğdu, "Hatta, önümüzdeki 50 yıl içinde bir değil, birden fazla deprem beklenmektedir. Bu nedenle zaman geçirilmeden önlem alınmalıdır" dedi.

Afet yönetimi ve kurtarma çalışmaları yönünden bazı önlemlerin alındığını, ancak bunların yetersiz olduğunu savunan Doç. Dr. Gündoğdu, Türkiye'nin mühendislik açısından depreme hazırlıklı olmadığını kaydetti.

Hasarlı binaların durumu

Deprem bölgesindeki orta hasarlı binaların onarımının sağlıklı olmadığına da işaret eden Doç. Dr. Gündoğdu, şöyle konuştu: "Marmara depreminden etkilenen binaların durumu da kötü. Malesef İstanbul'da, Yalova'da, Sakarya'da ve Kocaeli'nde orta hasarlı binalar, sözde onarılıp boyandıktan sonra kiraya veriliyor. İnsanlarımız etik değerlere düşkün değil. Kendisinin oturmadığı bir evi başka insana kiralayarak, onları riske atabiliyor. Bu insani bir davranış değil. Malesef bu olgu deprem bölgesinde var. Bina boyanınca hiçbir şey kalmıyor, ama riks devam ediyor."

Doç. Dr. Gündoğdu, ağır hasarlı birçok binanın henüz yıkılamadığına da dikkati çekerek, hukuksal sorunların kısa sürede çözümlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.