HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Medya intiharı özendiriyor

29.06.2001 00:00:00
Medyada yayınlanan intihar olayları, intihara eğilimi olan kişilerde olumsuz etki yaparak, intihara hazır kişileri tetikliyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, Edirne'de bir ay içinde, 6'sı ölümle biten 12 ayrı intihar vakasının yaşanmasının normal değerlerin üzerinde olduğunu belirtti.

İntihar olaylarındaki artışı ekonomik krize bağlamanın doğru olmadığını da belirten Abay, "Ekonomik kriz de etkenlerden birisi olabilir. Ancak, bütün vakaları ekonomik krizle ilişkilendirmek doğru olmaz" dedi.

Abay, Mayıs ayının sonu ve Haziran ayının başında intihar olaylarında artışların gözlendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kış aylarında depresyon çok oluyor, özellikle Ekim-Nisan ayları arasında. Depresyondan çıkamayanlar bahar sonunda intiharı tercih ediyorlar. İntihar nedenleri arasında hastalık, aile geçimsizliği, ekonomik sıkıntı, hissi ilişkiler, öğrenimdeki başarısızlıklar, cinsel problemler ve emeklilik gibi sorunlar bulunuyor.

DİNİMİZDE İNTİHAR YASAK

Psikolojik sorunları bulunanların mutlaka bir hekime götürülmesinin gerektiğini belirten Abay, "Türkiye'de intihar olayları dünya ortalamasının altında. Çünkü dinimizde intihar yasak" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.