HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

MHP'nin burnu sürtüldü

19.07.2001 00:00:00
Son günlerde milletvekili transferleri ile birinci parti haline gelip başbakan olmayı hayal eden Bahçeli hizaya getirildi

Ekonomiden sorumlu bakan Kemal Derviş'i frenleyerek kaybettiği tabanı yeniden kazanmaya çalışan Bahçeli, 5 yabancı banka ile işbirliği yapan döviz spekülatörlerinin doları 1.500'e çıkarması ve krizin faturasının MHP'ye çıkarılması üzerine panikledi. MHP önce IMF, Derviş ve medyanın krizci bakan olarak suçladığı Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ü kurban verdi. Ardından MHP lideri Bahçeli, günlerdir birlikte fotoğraf vermemeye özen gösterdiği Kemal Derviş'le birlikte poz verdi.

Uluslararası güç odakları ile işbirliği halinde olan içerdeki finans ve medyada yuvalanmış menfaat odakları denklemi çok iyi kurdu.

Güçlü Ekonomiye Geçiş Programını açıklarken büyük âlayı vâlâ ile dövizin istikrar kazanacağını, doların Mayıs'a kadar 1.300'e çıkması halinde felaket olacağını söyleyen Derviş'in başarısızlığının faturasını MHP'ye çıkardılar.

"Gitmek de zor kalmak da" zor ikilemi içinde bir yanda tabanın istediği "tavizsiz" politika izler görüntüsü vermeye çalışmaları, diğer yandan "aman ABD'yi, medyayı ürkütmeyelim" fobisi ile hareket etmeleri MHP'yi iki arada bir derede bırakmıştı.

Derviş'e laf söyletmemekte kararlı "borç lobisi" önce hazine kağıtlarını ortada bıraktı, ardından döviz spekülasyonunu körükledi. Üçüncü kriz nöbetine tutulan Başbakan Ecevit, Bahçeli'yi sıkıştırarak Ulaştırma Bakanı'nı görevden aldırdı.

MHP'lideri Bahçeli'nin "Derviş'in kellesine karşı Telekom rüşveti" Derviş lobisini iyice çileden çıkarmış olacak ki, Derviş kaldı Telekom gitti.

MHP'nin ürkek güç gösterisi ters tepti. MHP'ye verilen mesaj; "misyonunu iyi kavra, sana verilen görev belli, kendine durumdan vazife çıkarma".

Yani, dışarıdan atanmış Derviş'e stepne olmak, küresel güç odaklarının Türkiye'yi satın almamsına milliyetçi bir şal örtmekti, MHP'nin görevi. Bundan fazlasına talip olması halinde başına nelerin gelebileceği gösterildi.

Son krizle bir kez daha anlaşıldı ki, bu hükümetin en güçlü unsuru milletle hiç bir bağı olmayan Kemal Derviş. Onun için biz ta başından teşhisimizi yaptık: Derviş, ekonomiden değil hükümetten sorumlu bakan.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.