HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 TEMMUZ 2021, SALI

Ne olur; ne olmaz

24.07.2001 00:00:00
Takımların bugünlerdeki hazırlık maçları asla gelecek için ölçü olamaz. Futbolseverlerin sık sık şu sıralarda, gelecek sene ne yaparız endişelerine hiç luzüm yok.

Bir kere yeni transferler var. Bu yeni transferlerin yeni takımlarına nasıl uyum sağlayacaklarını şimdiden kestiremezsiniz.

Gazetelere bir göz atın geçen yıl Beşiktaş'ın tukaka edilen Rus futbolcusu şu sıralarda el üstünde tutuluyor. Bu örnekten yolla çıkılırsa dediklerimizin daha kolay anlaşılması mümkün olabilir. Yani Khlestov geçen sene kötü ise bu sene iyi olabilir mi? Olur tabi. Hocası değişmiş takım arkadaşlarından bazıları değişmiş bir futbolcunun daha kolay uyum sağlaması tabi ki mümkün olabilir.

Bunların örneklerini artırabiliriz. Ayrıca Khlestov bu sene başarısız olabilir; tıpkı geçen seneki gibi.

Futbol enteresandır. Kimin ne zaman ne yapacağını asla kestiremezsiniz.

Şimdi önemli olan Galatasaray'ın turları geçip geçemeyeceği. İşkodra ile oynayacak sarı-kırmızılılar. Arnavut takımını genel olarak dünya futbolu içinde değerlendiremezsiniz. Bu ülkenin futbolunda belleklerimizde kalan onların sadece fizik güçleriyle mücadele etmeleri. Dolayısıyla bir dünya takımı olan Galatasaray'ın futbolun sadece en ilkel unsuruna sahip bir takım karşısında bu ölçülerle yaklaştığınız zaman kesinlikle turu geçebileceğini görürüz.

Diyeceğimiz, hazırlık dönemindeki takımların yaptıkları transferler ile neler yapabileceğini merak etmek değil, geçtiğimiz yıldaki performanslarının ne ölçüde kaybedilmesini öğrenebilmek olmalı. Galatasaray pek çok futbolcusunu vermesine rağmen kariyerinin eksildiğini sanmıyoruz. Beşiktaş ise böyle görünmüyor. Geçen sene ciddi bir yapılanma gerçekleştiremeyen kara kartalların oynatılmayan futbolcularından fayda temin etme görüntüsü iç açıcı olmuyor.

F.Bahçe için de Galatasaray gibi düşünmek lazım. Kayıpları yok. Dolayısıyla Şampiyonlar Ligi maçlarına güvenle bakmak yanlış olmaz.

İlgi çekici bir açıklama da milli takım teknik direktörü Şenol Güneş'ten geldi. Sayın Güneş izlediği takımlar için olumsuz konuşuyor. O da milli takımı düşünüyor tabii. Açıklamalarının bir cümlesi son derece ilginç Trabzon için "İlk dördü zorlayabilir" ifadesini kullanıyor.

Bütün bunlar gösteriyor ki şimdiden ne denilirse boş. Bekleyip göreceğiz. Şekeri, unu nasıl helva yapacaklar izleyeceğiz.

Tabi ki geçtiğimiz yıl elde edilen ve ortaya konulan performanslar bu yılın gelecek için göstergesi olacak. Olaya bu pencereden bakalım. Böyle yapınca iyi olabilecekleri değil; kötü olabilecekleri kestirmek bir ölçüde sağlanabiliyor. Yine bu pencereden Beşiktaş'ın rakiplerine göre geride kalacağı izlenimi ediniyoruz.
 
Akın Göksu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.