HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Numunelik belde!

19.10.2005 00:00:00
Türkiye'nin genelinde köylü sefalet içerisindeyken Çumra'da kişi başına düşen geliri 10 bin doların üzerinde seyrediyor

Ülkemizdeki köylülerin çoğu sefaletin kucağındayken, Konya'da ilginç bir tablo ortaya çıktı. Türkiye'nin en verimli topraklarına sahip bölgeleri arasında yer alan Konya'nın Çumra İlçesi'ne bağlı İçeriçumra Beldesi'nde yılda 160 bin ton pancar, 50 bin tonun üzerinde hububat, 12 bin ton fasulye ve günde 20 ton süt üretiliyor.  İçeriçumra Belediye Başkanı Şaban Taşdelen, verimli Çumra Ovası'nın önemli bölümünün beldelerinin sınırları içinde yer aldığını, bölgede pancar başta olmak üzere hububat, bakliyat, sebze, meyve ve yem bitkileri üretiminin yapıldığını söyledi.  Bunun yanı sıra hayvancılığın da oldukça gelişmiş olduğunu ifade eden Taşdelen, beldenin tarım ve hayvancılıkla ülkenin zengin bölgeleri arasında yer aldığını dile getirdi.

 

Beldenin Abaz mevkii dışında kalan bütün topraklarının May ve Apa Barajları ile Çarşamba kanalı üzerindeki regülatörler yardımıyla ve yeraltı sularından yararlanılarak sulandığını anlatan Taşdelen, bu yüzden dekar başına alınan verimin birçok yere göre fazla olduğunu ifade etti.  Taşdelen, beldelerinin gerçekte pancar üretimiyle tanındığını ifade ederek, şunları kaydetti:  "Yaklaşık 40 bin dekarlık alanda yılda 160 bin ton civarında pancar üretimi yapılıyor. Bunun yanı sıra yılda 50 bin tonun üzerinde hububat, yaklaşık 12 bin ton fasulye ile tonlarca kavun, karpuz, kabak çekirdeği, sebze, meyve ve birçok çeşitte yem bitkisi üretimi yapılıyor. Damlama sulamasıyla, araç ve gereçleriyle çiftçi tamamen modern tarım yapıyor. Bu da verimi artıran önemli etkenlerin başında geliyor."

Taşdelen, bölgede köyden kente göç yerine, kentten köye göç olduğunu söyledi.  Birkaç yıl öncesine kadar nüfusu 10 binin altında olan beldelerinin Van ve Kars gibi doğu illeri ağırlıkta olmak üzere birçokil ve ilçeden yerleşik göç aldığını ifade eden Taşdelen, kentten köye göçler nedeniyle nüfuslarının şu anda 13 bini geçtiğini bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.