HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Okula almadılar!

13.10.2005 00:00:00
Manyas'ın Salur Beldesi'ndeki Çok Programlı Lise'de öğrenim gören Kızıksalı 16 öğrenci okula alınmadı. Halk tedirgin

Balıkesir'in Manyas İlçesi'ne bağlı Kızıksa Beldesi'nde, bir vatandaşa ait bin 800 hindinin "kuş gribi" olarak adlandırılan tavuk vebasından telef olması üzerine başlatılan karantina önlemleri devam ediyor. Beldede önceki gece bin 902 kanatlı hayvanın itlaf edildiğini kaydeden yetkililer, itlaf işlemlerinin dün sona erdiğini belirttiler. Bu arada Manyas'ın Salur Beldesi'ndeki Çok Programlı Lise'de öğrenim gören Kızıksalı 16 öğrencinin "3 gün raporlusunuz" diye okula alınmamaları dikkat çekti.

Her gün taşımalı sistemle Kızıksa'dan Salur Beldesi'ndeki çok programlı liseye giden 20 lise öğrencisi, sabah okula alınmadı. Okul idarecileri tarafından Salur Sağlık Ocağı'na götürülen öğrencilere 3 günlük rapor verildikten sonra beldeye geri gönderildi.Kuş gribinin görülmeye başlamasından sonra 3 gündür okula gittiklerini fakat bugün alınmayınca şok olduklarını söyleyen lise 2. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Ayten Ayan, "Sabah okula gittiğimizde öğretmenlerimiz, Kızıksalı olan bütün öğrencileri topladı.

Bizdeki sözde virüsün diğer arkadaşlarımıza bulaşmaması için bizi sağlık ocağına götürdüler. Burada hiçbir muayene olmamamıza rağmen bize 3 günlük grip raporu verdiler" dedi. Bandırma ile Kızıksa arasında yolcu taşıyan bir turizm firmasının sahibi Talat Çelik ise, "Minibüslerimizde virüs bulunur şüphesiyle kimse binmez oldu. Bizler de güzergah tabelasındaki "Kızıksa" yazısını kaldırdık. 30 yıldır görüştüğüm Bandırma'daki arkadaşlarım kahveye gittiğimde yanımdan uzaklaşıyorlar. Hastalık bulaşır diye benimle görüşmek istemiyorlar" diye konuştu.

Adana'da 30'a yakın ölü tavuk bulunduÖte yandan Adana'nın merkez Yüreğir İlçesi'ndeki bir semt pazarında ise, 30'a yakın ölü tavuk bulundu. Yüreğir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, bir ihbar üzerine harekete geçen zabıta ekipleri, Yavuzlar Semt Pazarı'nda Bursa'dan geldiği bildirilen ve içerisinde tavukların bulunduğu bir kamyonun yanında ölmüş 30'a yakın tavuk buldu. Kamyon şoförü ölmüş tavuklara sahip çıkmayınca, zabıta ekipleri kamyondaki ve ölmüş haldeki tavuklardan birer adet alarak incelenmesi için Yüreğir İlçe Tarım Müdürlüğü'ne gönderdi.Yüreğir Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Yücel, çuvallara koydukları ölmüş tavukların Sofulu Çöplüğü yakınında açılan çukura gömüldüğünü bildirdi. Yüreğir'deki semt pazarlarında kanatlı hayvan satışlarını tedbir olarak durdurduklarını vurgulayan Yücel, İlçe Tarım Müdürlüğü'nden gelecek raporu beklediklerini kaydetti.

Korkutan soru!Ölü göçmen kuş niye yok?

Balıkesir Manyas'ta kuş gribi tespit edilen kümes hayvanlarına virüsün göçmen kuşlardan bulaştığı yönünde açıklama yapıldığına dikkat çeken Doğa Derneği Planlama Koordinatörü Bahtiyar Kurt, "Ancak Manyas Kuş Cenneti'nde bildiğimiz kadarıyla henüz ölü kuş bulunmadı. Dolayısıyla göçmen kuşlar kaynaklı bulaşma yaşanmadığı ihtimali de düşünülmeli" dedi.Özellikle hafta sonları kuş gözlemi yapan üyelerini kuş gribi konusunda uyardıklarını kaydeden Kurt, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca risk bölgeleri olarak açıklanan Kocaçay Deltası, Burdur Göller Bölgesi, Meriç Deltası, Ulubat Gölü ve Mogan Gölü'nden Doğa Derneği'ne kuş ölümü görüldüğüne dair hiçbir bilgi gelmediğini belirtti. "Ölü göçmen kuş niye yok" sorusu üzerine mutlaka düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Kurt, şöyle konuştu:"Kuş gribi virüsünün, Manyas'taki kümes hayvanlarına göçmen kuşlar aracılığıyla bulaşmadığı ihtimali de dikkate alınmalı. Eğer virüs tipi doğrudan kümes hayvanları kaynaklı olan H5N1 virüsü ise bunun anlamı kuş gribi Türkiye'deki söz konusu hindi çiftliğinde ortaya çıkmıştır ve göçmen kuşlar aracılığıyla gelmemiştir. Yani kuş gribi, göçmen kuşlar kaynaklı olmayabilir."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.