HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Ölçüyü iyice kaçırmışlar

23.10.2003 00:00:00
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Özel Koordinatörü Thomas Weston ile görüşmeyeceğini belirterek, "Aynı şeyleri söyleyip aynı şeyleri dinlemekte bir yarar yoktur. Zaten Sayın Weston ölçüyü iyice kaçırmış, bizi hedef olarak halkımıza göstermektedir" dedi.

Denktaş, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde konferans vermek ve doktora unvanı almak üzere Ankara'ya hareketinden önce Geçitkale Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretin Anadolu'nun Kıbrıs'a ilgisini ve heyacanını gösterdiğini ifade ederek, ziyaretlerden güç alarak döndüğünü kaydetti.

Denktaş, dün akşam adaya gelmesi beklenen Weston'un kendisiyle görüşme talebinde bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, Weston'un görüşme talebinde bulunduğunu ve kendisine adada olmayacağının duyurulduğunu bildirdi.

"Aynı şeyleri söyleyip aynı şeyleri dinlemekte bir yarar yoktur"diyen Denktaş, şöyle konuştu: "Zaten Sayın Weston ölçüyü iyice kaçırmış, bizi hedef olarak halkımıza göstermektedir. Engelleyen bizmişiz diye. Halbuki Kıbrıs meselesinin hallini engelleyen 1989'da Rum Ulusal Konseyi'nin almış olduğu karardır. O kararı herkes bir kez daha okusun, Sayın Weston'a da okutsun. Ve 'Rum siyasi liderliği bu karara bağlı iken siz bir uzlaşmayı nasıl bekliyorsunuz?' diye sorsun. İkinci soru; Sayın Weston Kıbrıs'ta bir halk mı görüyor, iki halk mı görüyor, bir devlet mi görüyor, iki devlet mi görüyor, bir demokrasi mi görüyor, iki demokrasi mi görüyor? Evvela bunu anlayalım." Weston'un, "tek devlet, tek halk, tek demokrasi" gördüğünü belirten Denktaş, "Kıbrıs'te her şeyi tek görenlerin, Kıbrıs meselesinin hallini engellediğini" söyledi. Denktaş, "40 yıldır bu mesele halledilmemişse Amerika'nın, İngiltere'nin ve diğerlerinin, elikanlı Makarios'u, Kıbrıs'ın Miloşeviçini meşru Kıbrıs hükümeti olarak kabul etmelerindendir" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.