HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Robertson helikopter arıyor

24.10.2003 00:00:00
NATO Genel Sekreteri George Robertson, ittifak üyesi ülkelerin başkentlerine yaptığı veda ziyaretleri çerçevesinde geldiği Atina'da Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis ve Savunma Bakanı Yannos Papandoniu ile ayrı ayrı görüştü. Uluslararası gelişmelerin değerlendirildiği açıklanan görüşmeden sonra gazetecilere bir açıklama yapan Simitis, Robertson'un Afganistan'a helikopter gönderilmesi talebini, ekonomik yükümlülükler ve 2004 olimpiyatlarının güvenliğinin sağlanması gereği nedeniyle reddetmek durumunda kaldıklarını söyledi. Simitis, Yunanistan'ın Atina olimpiyatlarının güvenliğini sağlayabilmek için elindeki tüm imkanlara gereksinimi olduğunun altını çizdi. Gazetecilerin soruları üzerine, Atina'nın helikopter talebini karşılayamayacak olmasının kendisinde kuşkusuz hayal kırıklığı yarattığını söyleyen Robertson da, "Ancak nedenlerini gayet iyi anlıyorum. Olimpiyatlar dünya için büyük önem taşıyor ve Yunanistan için de her anlamda büyük bir mali yükümlülük söz konusudur. Öte yandan NATO'da 19 ülkeyiz. Hayal kırıklığına uğradığımı söyledim ama NATO Afganistan'da uzun süre kalacağı için Yunanistan'ın kapısı tekrar çalınacaktır. Ben de ihtiyaçların karşılanabilmesi için kapıları çalıyorum. Ankara'ya gidiyorum ve orada da kapıları çalacağım" dedi. Robertson, Avrupa ordusu konusunda daha fazla şey yapılmasının gereğine inandığını, ancak NATO ile AB arasında rekabet ortamı yaratmaktan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Ankara'ya geliyor

Atina'ya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün ziyaretinin hemen ardından geldiğini de kaydeden Robertson, Türk-Yunanilişkilerindeki gelişmeden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Robertson, "Bu sadece bölge için değil, İttifak'ın tümü için olumludur. Bugün öğleden sonra Ankara'ya gideceğim ve ziyaretimin kesinlikle iyi bir ortam içinde geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.