HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Rumlar tedirgin

28.08.2001 00:00:00
Rum basınında yer alan haberlere göre, Rum Yönetimi ve Atina, Denktaş'a verilecek olası tavizleri ve Türk tarafının memnun edilmesine yönelik görüşmeler zemininde değişiklikleri önlemek için harekete geçti.

Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan, bu yöndeki görüşlerini, Çarşamba günü temaslar için adaya gelecek olan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro De Soto ile ABD ve İngiltere Dışişleri bakanlıklarına iletti.

Yurtdışında yaşayan Rumların, bu yıl 12'ncisi düzenlenen kongresinde konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Grigoris Niotis, Atina'nın, Alvaro De Soto aracılığıyla, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve diğer bütün arabuluculara, "Denktaş'ın görüşme masasınayeniden dönmesi için, görüşmeler zemininde herhangi bir değişiklik yapacağı düşünülemez" mesajını ilettiğini söyledi.

Rum Dışişleri Bakanı Yannakis Kasulides, Moskova'ya yapacağı ziyarette de, Kıbrıs ile ilgili diyaloğun, ilgili kararların belirlediği çerçeve içinde sürdürülmesi için Rusya'nın desteğini isteyecek. Kasulides, Türk cumhuriyetlerinin KKTC'yi tanımalarını engellemesi için Rusya'nın Türk cumhuriyetleri üzerindeki nüfuzunu kullanmasını da isteyecek.

Kıbrıs konusunda diplomatik poker oynandığını ve bunun, "ortak egemenliğin unsurlarının ne olacağı" konusunda olduğunu yazan Rum basını, "Elen tarafı tam bu noktada büyük olasılıkla perde gerisi şantajlara maruz kalacak. Yani anlaşma olması için gerekli acılı tavizlerde bulunmazsa o zaman AB üyeliği akamete uğrayacak" yorumu yaptı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.