HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Rusya akıllı yaptırımlara karşı çıktı

27.06.2001 00:00:00
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip daimi ülkelerden Rusya, ABD ve İngiltere'nin Irak konusundaki ortaklaşa hazırladığı "akıllı yaptırımlar" planını reddettiğini ve bu plana oy vermeyeceğini açıkladı

Diplomatik kaynaklar, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov'un, haftasonunda BM Güvenlik Konseyi'ndeki diğer daimi üyeler ABD, İngiltere, Fransa ve Çin dışişleri bakanlarına gönderdiği mektupta, bu kararın geçmesine izin vermeyeceklerini bildirdi.

Kaynaklar, Moskova'nın söz konusu karar tasarısının oylanması halinde, veto etmekle tehdit ettiğini belirtiyorlar.

Güvenlik Konseyi'nin bir üyesi, İvanov'un mektubuyla ilgili olarak, bunun bir müzakere tutumu olmadığını, Moskova'nın ne yapacağının işaretini verdiğini söyledi.

Rusya'nın karşı çıkmasıyla "akıllı yaptırımlar" karar tasarısının 3 Temmuz'dan önce BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmesinin tehlikeye girdiği daha önce de öne sürülmüştü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.