HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

"Rusya ikiyüzlü"

18.08.2001 00:00:00
Rumsfeld, Rusya'nın, bir yandan ABD'nin füze kalkanı projesine karşı çıkarken, diğer yandan nükleer silah programını geliştirmede İran'a yardımcı olduğunu ve diğer ülkelere tehlikeli teknoloji alanında katkı sağladığını söyledi.

Kamu televizyonu PBS'deki bir haber programında verdiği demeçte, Rusya'nın içinde bulunduğu durumu "garip" olarak niteleyen Rumsfeld,''Bir taraftan İran'a nükleer teknoloji veriyorsunuz, bir taraftan da bizim İran gibilerine karşı kendimizi korumamızı engellemeye çalışıyorsunuz. Bu bana göre çok garip bir durum" dedi.

Teknoloji transferi

Amerikan Savunma Bakanı, Rusya'nın, nükleer silah kapasitesi alanında İran ile birlikte çalıştığı konusunda şüphe bulunmadığını, bu ülkenin ayrıca, Çin, Irak ve diğer ülkelere, dünya için tehlikeli sayılabilecek özelliklere sahip teknoloji transferi yaptığını ifade etti.

Rumsfeld, Rusya'yı hala "soğuk savaş zihniyetine sahip olmakla" da suçladı.

Ruslar'ın ikilemi

Bakan Rumsfeld, "ABD'nin görüşü, 30 yıllık Anti Balistik Füze (ABM) anlaşmasının, nüfusumuzu, konuşlanmış güçlerimizi ve müttefiklerimizi korumamızı engellediği yönündedir. Rusya ise Moskova çevresinde nükleer başlıklı uçaklarla donanmış füze savunma kapasitesine sahip olmasına rağmen, bizim balistik füze savunma kapasitemizi geliştirmemizi istemiyor" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.