HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Rusya'nın gizli ve kara sesi...

15.10.2003 00:00:00
Kimi ülkeler vardır, resmi yoldan söyleyemediklerini "kamuoyuna mal olmuş" isimler vasıtasıyla dile getirirler. Mesela ABD'de The New York Times'in ünlü yazarı William Safire bunlardan biridir. ABD Yönetimi ve ABD derin devleti adına yazar... Bundan dolayı yazıları Washington'un ne demek istediğini anlamak için tüm dünyada dikkatle izlenir. Biz de ise Genelkurmay sözkonusu olduğunda Hürriyet'ten Sedat Ergin; Milliyet'ten Fikret Bila'nın haberleri dikkati çeker.

Bazı ülkeler ise gazeteciler aracılığıyla değil, siyasetçiler vasıtasıyla konuşur. Rusya'da Jirinovski bu konumdadır. Türkçe de bilen Jirinovski, br süre KGB adına Türkiye'de de çalışmış. Jirinovski etkisiz bir partinin lideri. Kendini aşırı sağcı olarak tanıtıyor. Tabii bütün bunlar hikaye...

Jirinovski, Rusya'nın resmen açığa vuramadığı politikaları dillendiriyor. Mesela Rusların gelmiş geçmiş en büyük lider olarak algıladıkları Deli Petro'nun sıcak denizlere (Akdeniz'e ve Hint Okyanusu'na) inme politikasını seslendiriyor. Geçtiğimiz günlerde Moskova'daki Ermeni toplantısında, "Ermenilerin Ağrı Dağı'na bayrak dikeceğini" zırvalıyor.

Abdullah Öcalan'ın sevgilisi "Rozerin" kod adlı Ayfer Kaya, Suriye'den çıkışının beşinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, Rusya'da aşırı sağcı Vladimir Jirinoviski'nin evinde kaldıklarını, Öcalan'ın da uçakta kendisine "bu işin sonunun Ankara'da sonuçlanacağını anlattığını" söyledi.

Kaya, Öcalan'ı Moskova'da örgütün Rusya sorumlusu Mahir Welat, Mecit Mamoyan, Aziz Cewo, Vladimir Jirinovski ve bir KGB ekibinin konvoylarla karşıladığını, ilk hafta Jirinovski'nin evine, daha sonra yazlığına yerleştirildiğini anlatmış. Burada 20 gün kaldıklarını belirten Kaya, Jirinoviski'nin o günlerde Türkiye'ye gitmesinin kendilerinde rahatsızlık yarattığını vurgulayarak şu yorumu yaptı: "Jirinovski, 5 günlük Türkiye gezisine çıktı. Sözde daha önceden yaptığı bazı yatırımları, 5 yıldır kendisine konulan Türkiye yasağının kalkması dolayısıyla kontrol etmeye gidiyordu. "logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.