HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

S-400’ler hangarda çürüyecek

03.06.2021 00:00:00
'S-400’ler hangarda çürüyecek' seslendirme dosyası:

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 Haziran'da Brüksel'de gerçekleşecek görüşmesi öncesinde Türkiye-ABD ilişkilerini mercek altına alan ABD'li yayın kuruluşu Bloomberg'in iddiasına göre Ankara, Biden'a uzlaşma mesajı vermek için S-400'lerin kurulumu ve eğitimi kapsamında Türkiye'de bulunan Rus askeri uzmanları ülkelerine geri gönderdi.

Bloomberg'de yer verilen, "Türkiye, Rus füze uzmanlarını Biden'a mesaj vermek için eve yolladı" başlıklı haberde, Türkiye ve ABD arasında en büyük sorunlardan biri olan S-400 krizinde, Ankara'nın bu hamleyle Washington'a uzlaşma konusunda hazır olduğu mesajı verdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun geçtiğimiz günlerde Atina'da ifade ettiği sözlerini aktaran Bloomberg, "S-400'ler yüzde 100 bizim kontrolümüzde olacak. Eğitim için bulunan teknisyenlerin çoğunu gönderdik. Rus askeri uzmanlar Türkiye'de kalmayacak. Başka bir ülkenin füzeleri kullanmayın çağrılarını kabul etmemiz mümkün değil" ifadelerine yer verdi.

Biden'a şirin gözükmek için mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında ilk temas Nisan ayında gerçekleşen telefon görüşmesiydi. İki lider 14 Haziran'daki NATO Zirvesi'nde ikinci temaslarını yüz yüze gerçekleştirecekler.

Bu görüşme öncesinde Ankara, ABD'nin yeni yönetimine şirin gözükmek için her türlü tavizi vermeye hazır gibi…

Eğer böyle olmasa gerektiği halde S-400'lerin aktif hale getirilebilmesi için hayati önemde olan Rus askeri uzmanlar, apar topar ülkeden gönderilir miydi?

ABD'de eski başkan Trump dönemi geride kalmış olsa da onun söylediği 'Türkiye'nin ekonomisini mahvederim' tehdidi her zaman olduğu gibi Biden döneminde de geçerliliğini koruyor. 

İşte ekonomisi ABD'den gelecek üç-beş kelimeyle yerle bir olacak kadar bağımlı bir hale düşürülen ülkemizin savunması için alınmış S-400'lerden tavizler vermek zorunda kalınıyor maalesef.

S-400'lerin kaderi belli oldu

Bütün bu açıklamalar ve Türkiye'nin aldığı son kararlar gösteriyor ki S-400'ler bir daha kolay kolay hangardan çıkıp gün yüzü göremeyecek.

Hasbelkader mecbur kalıp hangardan çıkarsak dâhi, nasıl kullanılacağını öğretecek Rus uzmanlar gönderildiği için S-400 hava savunma sistemleri bizim için birkaç tane borudan başka bir anlam ifade etmeyecek.

Yani olan bizim S-400'lere ödediğimiz 2.5 milyar dolara oldu ve başladığımız yere döndük.

Bir yıl önce yazdığım "S-400'ler için ağıt yakma vaktidir" başlıklı yazımda belirttiğim ağıt da bu şekilde yakılmış oldu. 

Şimdi hükümet şu sorunun cevabını vermeli: 

Madem ABD'nin dediğini tıpış tıpış yapacaktınız, neden milletin parası 2.5 milyar doları hangarda çürüteceğiniz S-400'lere harcadınız?

 
Orhan Dede / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.