HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Sualtı dünyası

16.05.2001 00:00:00
Deniz kestanesi ve deniz yıldızı gibi derisi dikenli hayvanlardan olan püsküllü deniz zambağı Avustralya ile, Endonezya ve Filipinlerin sularında yaşar. Güzelliklerinin yanı sıra, mercan kayalıklarındaki bitki ve hayvanların birbirlerine destek vererek korunmalarına ve uyum içinde bir arada yaşamalarına örnek teşkil eden bu hayvanlar, denizaltı dünyasında İlahi İsimlere aynalık eden sayısız varlık türlerinden bir tanesini teşkil eder.

Püsküllü deniz zambağı (crinoid), deniz kestanesi ve deniz yıldızı gibi derisi dikenli bir hayvandır. Kutuplardan tropik bölgelere kadar altı yüze ulaşan türü bulunmaktadır. En yoğun olduğu bölgeler ise, Avustralya'nın Büyük Bariyer Resif'i ile Endonezya ve Filipinler yöresidir. Hem sığ gel-git sularında hem de yüzlerce metre derinliklerde yaşarlar. Kuş tüyünü andıran, sarı, kavuniçi, kırmızı, yeşil ve beyaz uzantılarla tezyin edilen bu hayvanlar, çapları bir metre oluncaya kadar büyüyebilirler. Bunlardan bir kısmı, ortalıkta görünmek istemeyen tevazu timsalleri gibi, çıkıntılı kaya tabakalarının ardına gizlenirler. Bir kısmı ise geceleri aktif hale gelerek ayaklarına gelecek rızkı beklerler. Diğerleri bütün gün boyunca, tüylü organlarının üzerindeki minik uzantılarla mercanlara yapışarak resiflerin etrafında mevzilenirler. Mercanlar gibi; püsküllü deniz zambakları da, deniz suyundaki mikroskobik canlılarla pasif bir şekilde beslenen hayvanlardır. Akıntıyla sürüklenen omurgasız larvalar, kabuklar, yosunlar ve organik döküntüler besin kaynaklarıdır. Mercanların aksine, yavaş da olsa hareket edebilirler. Bu canlıların mercanlara zarar verip vermediği ise bilinmemektedir.

Türkan Güneşoğlu / Meltem Koleji-8A


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.