HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Tablolar sahte mi, gerçek mi?

31.07.2001 00:00:00
Devlet Resim Heykel Müzesi Müdürü Vural Yurdakul, kamuoyuna yansıyan "Türkiye'deki bütün Picasso tablolarının sahte olduğu" yönündeki sözlerin, bir kanaat belirtmenin ötesinde olmadığını söyledi.

Yurdakul, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından Devlet Resim Heykel Müzesi'nde korunan Picasso tablolarıyla ilgili sahte ya da gerçek oldukları yolunda değişik spekülasyonlar bulunduğunu kaydetti. Kültür Bakanlığı'nın resimleri bir "yeddiemin" olarak elinde tuttuğunu, sahipleri belli olmayan resimlerle yakalanan kişiler hakkındaki hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatan Yurdakul, şöyle devam etti: "Biz müze koşulları altında bu resimleri saklı tutuyoruz. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün kurduğu bir komisyon tarafından bu resimler incelendi. Komisyon, fiziki görüntüleri itibariyle bunların Picasso olabileceği kanaatine vardığı için o bağlamda raporlar verdiler ancak bunların orijinalliği konusunda bilimsel anlamda bir kesinlik söz konusu değil." Resimlerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun belirlenmesi için Fransa ve İspanya'daki Picasso Müzeleri'nden Picasso resimleri konusunda bir uzman istediklerini anlatan Yurdakul, bu talebe Fransa'daki müzeden olumlu yanıt geldiğini belirtti. Yurdakul, önümüzdeki günlerde Türkiye'deki Picasso resimlerini incelemek üzere Fransa'dan bir uzmanın Türkiye'ye gelmesini beklediklerini ancak bu konuda kesin bir tarih bulunmadığını bildirdi.

9 PİCASSO TABLOSU

Öte yandan güvenlik kuvvetleri tarafından yapılan operasyonlar sonucu Picasso'ya ait olduğu sanılan 9 tablo ele geçirilmişti.

Bu tablolardan "Bir Genç Kadın-1903", "İki Yüzlü Kadın-1938", "Çiftçi Kadın-1908" ile masa başında oturan iki insanın görüntülendiği isimsiz bir resim, Kültür Bakanlığı Devlet ve Resim Heykel Müzesi'nde düzenlenen özel salonda sergileniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.