HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Takvim Yaprağından

26.05.2001 00:00:00
Davud (as) nasıl demirci oldu?

Fatih Sultan Mehmed, Kur'an-ı Kerim'de anlatılan Davud (as) kıssasını pek sever ve her fırsatta okurdu. Meslek sahibi olmada Davud (as) kıssasının büyük rolü oldu. Davud (as) devlet reisi olduğu sıralarda bir gün kıyafet değiştirip sokağa çıktı. Kendisini tanımayan birisine rastlayıp;

- "Davud'u nasıl bilirsin?" diye sordu. Adam;

- "İyidir fakat bir kusuru vardır" dedi.

Kusurun ne olduğunu sorunca da şu cevabı verdi:

- "Devlet hazinesinden maaş alarak ailesini geçindiriyor."

İşte bu sözü duyan Davud (as) kendisine bir meslek vermesi için Allah'a yalvardı. Allah da duasını kabul etti. Demiri avucunda hamur gibi ezip istediği şekli verme mucizesini ihsan etti. Ondan sonra da devlet hazinesinden maaş almadı. Demircilikten kazandığıyla ailesini geçindirdi.

Öyleyse bugün ramazandır

Hicri 6. asırdır. Tarih büyük olaylara şahadet ediyor. Bağdat şehri bir nur dağını kucaklıyor. Hayatı; "geldi aşk ile gitti kemal ile" şeklinde özetlenecek, istikbalin büyük kamili Abdülkadir Geylani kundakta, annesinin kucağında. İlahi terbiye ile muhasara altında. Aylardan Ramazan ve o da oruçlu. Hava kapalı. Günün Ramazan olup olmadığı anlaşılamıyor ve ona koşuyorlar. "Abdülkadir bugün süt emdi mi?" Annesi "hayır!" diyor. Gelenler "öyleyse bugün Ramazan'dır" diyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.