HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Takvim Yaprağından

14.08.2001 00:00:00
Sultan 1. Mustafa deli değildi

Sultan 1. Ahmed'in ölümünden sonra yerine kardeşi Sultan 1. Mustafa, Osmanlı tahtına geçti. Tarihlere "Deli Mustafa" olarak da geçen Sultan Mustafa deli değil, sinirli mizaca sahip birisiydi. Aslında çok dindar biri olan Sultan 1. Mustafa'nın deliliğine delil olarak ileri sürülen sarayın havuzundaki balıklara altın para atması olayının arkasındaki gerçek ise bir başkaydı.

Sultan 1. Mustafa'nın havuzdaki balıklara para atmasının sebebi, bunu saraydaki hizmetkarlara sadaka vermenin bir yolu olarak benimsemiş olmasıydı. Kendisi balıkların parayı kullananamayacaklarını ya da yemeyeceklerini elbette biliyordu. Onun maksadı, havuz temizlenirken paraların saray hizmetkarları tarafından alınmasını sağlamaktı. İslam dinine göre gizli sadaka vermenin sevabı çok yüksek olup Peygamber Efendimiz (sav), sadakanın sağ elin verdiğini sol elin görmeyeceği şekilde verilmesini emir buyurduğu bilinmekteydi. Sultan 1. Mustafa da gizli sadaka vermenin yolunu böyle bulmuştu. Son derece dindar olan, sık sık türbe ve tekke ziyaretlerinde bulunan bir padişahın böyle bir davranışının deliliğine yorumlanması art niyetten başkası değildi.

KILAVUZSUZ YOLA ÇIKMAK

Her yolun yolcusunun bir kılavuzu vardır. Kılavuzsuz yola çıkmak, yolda kalmak demektir. Ahmet Yesevi Hazretleri bu hususta şu nasihatte bulunmaktadır:

-"Mürşidlerin hizmetini kıl ihtiyar,

Özlükümdin yolğa kirdim dima zinhar,

Yahşı bilseng tarikatnı, hatarı bar,

Kılavuzsuz uşbu yolga kirmeng dostlar."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.