HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Tanpınar'a Bursa'dan mektup var

21.10.2003 00:00:00
Osmangazi Belediye Başkan Vekili Rafet Canbaz son dönemde kent ve ülke genelinde sosyal yaşama ilişkin göstergelerin giderek azaldığını belirterek, kentlerin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan günlük sıkıntıların, insanları ortak bir paydada buluşmaktan uzaklaştırdığını söyledi.

Canbaz, yerel yönetimlerin, bu "toplumsal parçalanmışlık" sorununu, "kent potasında eritmek" için uygun ortamları hazırlaması gerektiğini dile getirerek, Tanpınar anısına düzenlenen yarışmanın da böyle amaçtan yola çıktığını kaydetti. Yaşadıkları dönemin tanığı durumundaki şair ve edebiyatçılara hak ettikleri saygıyı göstermenin önemini vurgulayan Canbaz, "Yapıtları Bursa ile bütünleşen Büyük usta Tanpınar da bize göre kentimizin ve kentlimizin ortak paydalarından biridir" dedi.

Başvurular başladı

"Bursa'da Zaman" şiirinin şairi Ahmet Hamdi Tanpınar anısına düzenlenen "Bursa'ya Ütopik Mektuplar" konulu yarışma için başvurular 12 Aralık'a tarihine kadar yapılacak. Yarışmaya katılacak mektupların, Bursa üzerine yazılması ve hiçbir yerde yayınlanmamış olması gerekiyor. Osmangazi Belediyesi yöneticileri ile Seçici Kurul üyeleri ve akrabaları dışında herkese açık olan yarışmada sayfa sınırlaması bulunmuyor. Katılımcıların en fazla iki mektupla katılabileceği yarışmaya, gönderilecek mektupların 6 kopya olarak düzenlenmesi, yazarın açık kimliği, adresi ve telefon numaraları bulunması gerekiyor. Mektupların, 12 Aralık akşamına kadar, "Santral Garaj Mahallesi Ulubatlı Hasan Bulvarı No: 6, Bursa" adresindeki Osmangazi Belediyesi yeni hizmet binasına ulaştırılmasının gerektiği bildirildi. Yarışma sonunda birinciye 1 milyar 500 milyon, ikinciye 1 milyar 250 milyon ve üçüncüye 1 milyar lira para ödülü verileceği kaydedildi. Ödüllerin, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 43. ölüm yıldönümü olan 24 Ocak'ta düzenlenen törenle verileceği bildirildi. Yarışmaya katılan ve Seçici Kurul'un uygun gördüğü sayıda mektubunda "Bursa'ya Ütopik Mektuplar" adıyla kitaplaştırılacağı belirtildi. Osmangazi Belediyesi'nce düzenlenen yarışma, 2001 yılında "deneme", 2002 yılında da "şiir" dalında gerçekleştirilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.