HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Tarihi saldırının ardından....

15.09.2001 00:00:00
Sevinen üzülen birarada...

ABD'deki tarihin en feci terör eylemi, Makedonya'da bir kısım Slav kökenli Makedonları sevindirirken, üzgün Makedonlar sevinenleri yuhaladı.

ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği önünde bazı Makedonlar alkışlı eylem yaparken başka bir grup Makedon ise, mumlar yakarak terörde can veren masum insanlara saygı duruşunda bulundu.

Pakistan teyakkuzda

Pakistan'da üst düzey askerlerin ABD'deki terörist saldırıların ardından durum değerlendirmesi yapmak üzere stratejik bir toplantı düzenlediği bildirildi.

Askeri sözcü Saulat Raza tarafından yapılan açıklamada, aynı zamanda Pakistan Genelkurmay Başkanı olan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref başkanlığındanki stratejik toplantının yerel saatle 09.00'da (TSİ 07.00) başladığı belirtildi.

Açıklamada, stratejik toplantıda, ABD'de 11 Eylül'de meydana gelensaldırıların ardından durum değerlendirmesi yapılacağı kaydedildi.

Pakistan'da başkent İslabamad ve Karaçi gibi kentlerde güvenlik önlemlerinin olağanüstü derecede artrıldığı bildiriliyor.

Pakistan'da etkinliği bulunan Amerikan ve İngiliz petrol şirketlerinin de personelini ülkeden çıkarma hazırlığında olduğu belirtiliyor.

Taliban: Hazırız

Afganistan'da iktidarı elinde bulunduran Taliban rejimi, ABD'deki saldırların ardından, bir "Amerikan saldırısı" beklediklerini ve böyle bir durumda intikam almaya hazır olduklarını açıkladı.

Taliban'ın lideri Molla Ömer'in sözcülerinden biri, uydu bağlantılı telefon görüşmesinde, güneydeki Kandahar'dan yaptığı açıklamada, "Kendimizi savunmak için her bedeli ödemeye ve intikam almak için her yola başvurmaya hazırız" dedi.

Hindistan füze denedi

Hindistan kısa menzilli karadan havaya Akaş (Gökyüzü) füzesini denedi.

Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, bunun "rutin deneme" olduğunu söyledi.

Orduya gelecek yılın başlarında dahil edilecek füze, 55 kilogramlık başlık taşıyabiliyor.

Hindistan, 25 kilometre menzilli Akaş füzesini, geçen Mart'ta da 3 kez denemişti.

Rusya'dan Ladin tahmini

Rus ordusu, ABD'yi salı günü vuran terörün bir numaralı şüphelisi Usame bin Ladin'in Afganistan'ın Kandahar bölgesinde olduğunu bildirdi.

İnterfax ajansına göre, Rus Genelkurmay Başkanı General Anatoli Kvaşnin, "Bin Ladin, Afganistan'ın güneyinde Kandahar dağlarında bulunuyor" dedi.

Rus generali, ayrıca ABD'nin terörist saldırıları düzenleyenlere karşı girişeceği operasyona Rusya'nın katılımını pek olası görmediğinibelirtti. Kvaşnin, "Amerikan ordusu yeterince güçlü. Bu işin üstesinden tek başına gelebilir" diye konuştu.

Morglarda Türk aranıyor

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), kurduğu gönüllülerden oluşan ekiplerle New York'taki morg ve hastanelerde saldırılarda etkilenen Türk olup olmadığını araştırıyor.

TADF Başkanı Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, "Saldırıların meydana geldiği andan bu yana sürdürdüğümüz çalışmalar sonunda hiçbir Türk'ün ölü ya da ağır yaralı olduğuna dair bir bilgi almamış olmamız tek tesellimizdir" dedi.

Öte yandan, TADF internet sitesine eklediği bir linkle, Dünya Ticaret Merkezi'nde çalışanların durumu hakkında bilgi veren ve devamlı güncellenen bir listeyi devreye soktu.

Söz konusu listeye ulaşmak için www.ftaa.org adresine girmek gerekiyor.

Fransa'dan ölçülü uyarı

Fransa ABD'yi, teröristlere verilecek karşılık sırasında ölçüyü kaçırmama konusunda üstü kapalı uyardı.

Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, "teröristlere verilecek karşılık sırasında, medeniyetler arası bir şoka yol açmamak için gerekli çabanın sarf edilmesi gerektiğini" bildirdi.

Vedrine, ABD Başkanı George Bush'un kendi vatandaşlarına Arap ve Müslümanların hedef olarak algılanmaması yolunda yaptığı açıklamanın memnuniyetle karşılandığını belirterek, "teröristlerin amacının, tepki yaratarak dünyanın bir bölümünü savaşa sokmak olabileceğini" ifade etti. Vedrine, Moskova'da yaptığı ikili temaslardan sonraki açıklamasında, ABD'ye yapılan saldırıya verilecek karşılığın sadece askeri olmasının yeterli olmayacağını savunmuştu.

Gaz maskesine hücum

III. Dünya Savaşı'nın çıkacağından endişe duyan LosAngeles halkı, erzak ve gaz maskesine hücum ediyor.

Can kurtarma malzemeleri satan mağaza sahibi Peter Kalaycıyan, bazı müşterilerinin, New York ve Washington'da olan bitenlerin yeni bir Dünya Savaşı'na yol açacağı endişesiyle kurşun geçirmez yelek ve gaz maskesi satın aldığını söyledi. Kalaycıyan, "Birçok kişi, saldırıların sorumlularının bulunmasının ardından buna karşılık vereceğimizi ve biz karşılık verince de yeni saldırılara maruz kalacağımızı düşünüyor" dedi.

Hindistan'dan ilginç destek

"Times of India" gazetesi, Yeni Delhi yönetiminin, ABD'nin saldırılara misilleme olarak Afganistan'a askeri harekat düzenlemesi durumunda, Hindistan'ın olanaklarını kullanmasına izin vereceğini yazdı.

Savunma ve Dışişleri Bakanı Jasvant Singh de gazeteye yaptığı açıklamada, Hindistan'ın bir ABD askeri operasyonu için lojistik destek sağlamayı ya da ülke sahasını açmayı kabul edebileceğini kaydetti.

Filipinler'de kovalamaca

Filipinler'de bomba bulundurduğu tespitedilen çok sayıda yabancının yakalandığı, bu kişilerin ABD'deki saldırılarla bağlantıları bulunup bulunmadığının araştırıldığı kaydedildi. Filipin hükümetinden üst düzey bir yetkili, ABD'yi sarsan terörist intihar saldırılarının ardından Filipinler'de yabancıların bombalarla yakalanmasının "tesadüf" olmasının zorluğuna dikkat çekerek, "Bu insanların ne amaçla Filipinler'de bulunduklarını ve neden bir kaos ortamı yaratmak istediklerini bilmek istiyoruz" dedi.

Kokpitten çıkan cesetler

Dünya Ticaret Merkezi'ne saplanan uçağın kokpit bölümünden ilk cesetlerin çıkarılmaya başlandığı bildirildi. Cesetlerden birinin teröristlerden birine ait olduğu sanılıyor. Resmi kaynaklar, uçuş görevlilerinden birinin de, elleri bağlı şekildebulunduğunu ifade ettiler. Öte yandan, Suudi Arabistan uyruklu 2 kişinin JFK havaalanında yetkililere sahte belgeler ibraz etmeleri üzerine gözaltına alınarak sorguya çekildikleri bildirildi.

Bilgisayar korsanları işbaşında

Bilgisayar korsanlarının, terörizme destek veren ülkelerin internet şebekelerine ve diğer haberleşme sistemlerine karşı savaş başlattıkları ve ilk hedefin Afganistan olduğu bildirildi. Bilgisayar korsanlarından bir kişinin elektronik postayla basına gönderdiği açıklamada, yüz kadar bilgisayar korsanının bu amaçla bir araya gelerek, "Dispatchers" adlı bir grup oluşturmaya karar verdikleri ve ilk olarak Afganistan'a saldıracakları belirtildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.