HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

"Tel helvası bize hançer kuşandı"

22.10.2003 00:00:00
Takviminiz olmasa, aydan günden haberdar olmasanız bile, bu günlerde çevrenizde şahit olduğunuz tatlı telaşa bakarak onbir ayın sultanının teşrif vaktinin, bir ok atımı kadar yaklaştığını farkedebilirsiniz.

Anadolu irfanından kaynaklanan güzel bir gelenektir yüzyıllardır sürüp gelen. Her yıl Ramazan çok aziz bir misafir olarak karşılanır, çevre temizliğinden ev temizliğine tepeden tırnağa bir güzel temizlik yapılır. Analarımız, bacılarımız, eşlerimiz daha bir telaşlıdırlar bugünlerde. Bir yandan temizlik faaliyetleri sürerken bir yandan da yufkalar açılır, erişteler kesilir, kadayıf stokları gözden geçirilir.

Zekatla mükellef olan zenginlerimiz, özellikle gıda maddelerinden zekat verecek olanlarımız hazırladıkları poşetleri, paketleri bir an evel yoksul ailelere ulaştırma gayretindedirler.

Ramazan girmeden onların iftarlık ve sahurlukları evlerine girmelidir.

Köylüsünde kentlisinde, kadınında erkeğinde, amirinde memurunda bütün bir toplumda Ramazan sevinci, heyecanı damarlardaki kan gibi dolaşmaktadır bugünlerde.

Kervan yoruldukça yükün ağırlaşması gibi her geçen gün yoksulluk yükünün ağırlaştığı, işsizliğin arttığı; dolayısıyla bir tas sıcak çorbaya muhtaç olanların listesine yenilerinin eklendiği günümüzde, zekatın, sadakanın, yardımın önemi, anlamı elbette ki bir başka olacaktır.

IMF'nin merhametini beklemeden bu ülkenin insanları olarak birbirimize merhamet etmek zorundayız. Rabbimizin merhametine mazhar olmanın yolu da buradan geçiyor.

Böylesine bir heyecanın yaşandığı, hazırlıkların yapıldığı bugünlerde meraklıları için yüz yıl önceki mutfağımızdan bir yemek listesi sunmak istiyorum. Hemen kaydedelim ki, üç gündür size tanıtmaya çalıştığımız Bayburtlu Celali'nin Yemek Destanı'dır size sunacağımız.

Unutulanların yeniden mutfağımıza kazandırılması umuduyla:

Bismillah okundu ince taama

Zağbal kuru kaymak durdu selama

Baklava bal börek koç içi helva

Döktük orta yere harman eyledik

Deli kaymak doldu doldu boşandı

Peynir ile ziynetlendi döşendi

Tel helvası bize hançer kuşandı

Kurutlu hasılı kalkan eyledik

Erişte de der ki sıra benimdir

Saçlarda kavrulup yanan serimdir

Kara kavut der ki Mevla Kerimdir

Nice dişsizleri mihman eyledik

Yumurta da der ki benim başçavuş

Kurutlu kalacoş önümden savuş

Piyazlı köfte der imdada kavuş

Biz de bu meclise devran eyledik

Boynunu büküyor sarığı burma

Güneşin gözünü tutmuştu hurma

Soğanlı biberli reyhanlı dolma

Çıktık Kerbela'yı seyran eyledik

Dut soyma kaysefe hele ne ise

Kabak bin naz ile girdi meclise

Çil horoz pörkünü giyindi herse

Orda beşyüz horoz kurban eyledik

Aşık Celali de aşka dalalı

Et yahnisi gelip bahse gireli

Ömrümün burcunu söktü sirkeli

Bu dolapta bir gün mihman eyledik.
 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.