HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Telekulakçılar yandı

23.06.2001 00:00:00
Türkiye'de hayatın gerçeklerinden ve endişelerinden biri olmaya başlayan Telefon dinleme vakaları adalete tosladı. Hazine, telefonu kanunsuz dinlenen Fevzi Coşkun'a ödediği 3 milyar 880 milyon liralık tazminatı telekulakçılardan geri almak için dava açtı. Telefonları kanunsuz dinlenen 963 kişinin tek tek dava açması, Hazine'nin de davasını kazanması halinde telekulakçılar yandı...

Hazine, telefonları kanunsuz olarak dinlenen kişilerin kazandığı tazminat cezalarını, telekulakçılardan tahsil etmek için kolları sıvadı. Davada, 963 kişinin telefonlarını izinsiz dinlettiği gerekçesiyle maaş kesme cezası alan Ankara eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral ile halen açıkta tutulan yardımcısı Osman Ak'ın da bulunduğu 38 emniyet görevlisi yargılanacak. Telefonu yasadışı dinlendiği tespit edilen Fevzi Coşkun, Ankara 4. İdare Mahkemesi'ne başvurarak İçişleri Bakanlığı'nı 3 milyar 880 milyon lira tazminat ödemeye mahkûm ettirdi. Karar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, Hazine'den aldığı parayla, Fevzi Coşkun'a 3 milyar 880 milyon lirayı ödedi. Hazine, ödediği parayı geri alabilmek için, telefon skandalında kusurlu bulunan 38 emniyet görevlisi aleyhinde Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Hazine, 'zararın, telekulakçılardan müştereken tahsil edilmesini' talep etti. Davanın gerekçesi olarak da, ''İçişleri Bakanlığı'nca, kanunsuz şekilde telefonların dinlenmesine sebebiyet verdikleri saptanan 38 emniyet görevlisine, kusur ve ihmallerinden ötürü idari cezalar verilmesi'' gösterildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.