HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 07 AĞUSTOS 2022, PAZAR

Tunceli’de arpa hasadı başladı

29 10:43:00.06.2022
Tunceli'de hasadına başlanan arpa, çiftçinin yüzünü güldürdü
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine bağlı köylerde yılın ilk arpa hasadı gerçekleştirilirken, arpa üreticileri bu seneki fiyatlardan dolayı yüzlerinin güldüğünü belirtti.
 
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine bağlı köylerde yılın ilk arpa hasadı gerçekleştirilmeye başlandı. Hasat zamanın gelmesiyle birlikte biçerdöverler tarlalara girdi. Bu çerçevede ilçeye bağlı Yukarıbudak ve Aşağıbudak köyleri başta olmak üzere kent genelinde çiftçiler ektikleri arpanın hasadına başladı.
 
Sabahın erken saatlerinde tarlaya giren çiftçiler, akşama kadar bir yıllık emeklerini almak için yoğun mesai harcıyor. Bu sene bahar ayında yağışların olmamasından dolayı arpada rekolte kaybı yaşadıklarını aktaran çiftçiler, arpa fiyatlarının ise yüzlerini güldürdüğünü söyledi.
 
"Arpa fiyatları yüzümüzü güldürdü"
 
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesine bağlı Yukarıbudak köyü çiftçilerinden Ergün Kucum, "Yukarıbudak ile Aşağıbudak köyleri arasında bulunan alandayız. Bu sene arpa verimi yağışlardan dolayı biraz zayıf, yine de çok şükür. Sabah 06.00 sıralarında arpa işine başlıyoruz akşam da hava şartlarına göre 23.00’da bırakıyoruz.
 
Arpa fiyatları yüzümüzü güldürdü fakat mazot fiyatları biraz daha düşerse daha çok güler. Yaklaşık 500 dönüm alan üzerinde arpa ektik. Normalde dönüme 400 kilogram almamız lazım ama bu sene 300 kilograma yakın bir verim alacağımızı tahmin ediyoruz.
 
Bunun sebebi de bahar aylarında yağışların az olmasından kaynaklıdır. Son zamanda yağan yağmurda arpa kendisini biraz toparladı ama istediğimiz verimi alamadık. Zor şartlar altında çalışıyoruz. Sıcak ve tozdan dolayı ister istemez zorlanıyoruz” dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.