HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Türk doktordan önemli buluş

12.08.2001 00:00:00
Felci önlemenin asıl hedefinin, beyin kanamasının olduğu bölgedeki sinir hücrelerinin ölmesini önlemek olduğunu belirten Dr. Murat Digicaylıoğlu, fareler üzerinde araştırma yaptı. Dr. Digicaylıoğlu, kanda alyuvarların çoğalmasını sağlayan "erythropoietin" adlı hormonun, farelerin beyin hücrelerini ölmekten koruduğunu saptadı.

Dr. Digicaylıoğlu, ayrıca araştırmasında, hücre içinde faaliyet gösteren ve sinir hücrelerinin korunmasında rol oynayan enzimler saptadı. Araştırması hakkında bilgi veren Türk doktor, elde ettiği sonuçlara göre, erythropoietin hormonunun beyin hücreleri içindeki koruma mekanizmalarını faaliyete geçirdiğini ve hücrenin, kendini koruyucu maddeler üretmesini sağladığını belirtti. Bu koruyucu maddelerin, kanama sırasında sinir hücrelerine zarar veren maddeleri yok ettiğini ya da bunların etkisini azalttığını söyleyen Dr. Digicaylıoğlu, kullandıkları koruyucu maddenin şu anda deneme aşamasında olduğunu, ancak ileride insanlar üzerinde de zararsız bir şekilde kullanabileceğine inandığını bildirdi. Erythropoietinin uzun süreden beri kansızlığa ve başka hastalıkların etkilerine karşı tedavi amacıyla insanlarda kullanıldığını belirten Türk doktor, araştırmalarının, şu anda insanlarda değişik tedavilerde kullanılan erythropoietinin, beyin kanamasından sonra ortaya çıkan felce karşı da bir etkisi olduğunu gösterdiğini söyledi ve "Gelecekte erythropoietini beyin kanaması geçiren hastaların tedavisinde kullanabileceğimizi umuyorum" dedi.

İKİNCİ KUŞAK "ALMANCI"

1963 yılında İstanbul'da doğan Dr. Murat Digicaylıoğlu, ilk öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, ortaokul, lise ve üniversite öğrenimini Almanya'da gördü. Digicaylıoğlu, Ruhr Üniversitesi'nde tıp ve biyoloji öğrenimi gördükten sonra, ihtisasını ve doktorasını İsviçre'de Zürih Üniversitesi'nde nörofizyoloji dalında yaptı. 1997 yılında Harvard Üniversitesi'nde Dr. Stuart Lipton ile çalışan Digicaylıoğlu, daha sonra yine Dr. Lipton ile birlikte California'daki Burnham Enstitüsü'ne geçti. Dr. Murat Digicaylıoğlu, ikinci kuşaktan "Almancı" olduğunu, fakat araştırmalarını bir Türk doktor olarak sürdürdüğünü belirtiyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.