HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Türk dünyasI müziklerİ CD'de

22.06.2001 00:00:00
Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğu'nun Tuva, Hakas, Yakut, Tataristan, Cuvaşistan, Gagauz, Kırım, Uygur ve Karaçay ile diğer Türk topluluklarından derlediği 26 parça, iki CD'de toplanacak.

Kültür Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı'nın (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilecek projeye ilişkin protokol, Kültür Bakanlığı'nda düzenlenen törenle Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay tarafından imzalandı. Ankara Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğu'nun konseriyle başlayan törende konuşan Kültür Bakanı Talay, müziğin kültürün çok önemli ve zengin bir parçası olduğunu ifade ederek, Türk dünyasının çok geniş bir coğrafyada kendi özgün müzik kültürünü taşırken, aynı zamanda belirli etkileşimlerle daha da büyük zenginlikler kazandığını söyledi. Kültür Bakanlığı'nın bu büyük sanat zenginliğini saptamak amacıyla1998 yılında Türk Dünyası Müziği Topluluğu'nu kurduğunu anlatan Talay, topluluk sanatçılarının Türk dünyasının değişik illerini ve ülkelerini dolaşarak topladıkları eserleri, çok zengin bir repertuvar haline getirdiklerini kaydetti. Talay, "Böylece bir müzik gezintisiyle Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar uzanan geniş bir coğrafyanın müzik kültürünü, birlikteliğini ve müzikteki beraberliğini de yaşama imkanına sahip olduk" dedi.

TİKA'nın maddi, Kültür Bakanlığı'nın sanat katkısı ile bu zengin birikimi bir CD'de toplayacaklarını bildiren Talay, "Ankara Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğu'nun, Türk topluluklarından derlediği bu zengin müzik birikimini bir CD'de toplamak ve bütün Türk dünyasına tanıtmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

TÜRK BİRLİ?İ İÇİN SANAT

Devlet Bakanı Abdulhaluk Çay da toplumsal hayatta, insanlar arasındaki ilişkilerde, sanatın oynadığı rolün tartışmasız olduğunu söyledi.

Abdulhaluk Çay, sanatın sınır tanımadığını ve insanlar arasındaki ilişkileri net olarak ortaya koyduğunu belirterek, "Avrasya coğrafyasındaki Türk kültür birliğini sağlayacak olan, özellikle Türk müziği alanındaki bu hayırlı teşebbüste, Kültür Bakanlığı'nın desteğini her zaman şükranla anacağız" diye konuştu.

Daha sonra iki bakan, "Türk Dünyası Müzikleri CD'si" hazırlanmasına ilişkin protokolü imzaladı. Protokole göre, Ankara Devlet Türk Dünyası Müziği Topluluğu sanatçılarının seslendireceği, Türk cumhuriyetleri, Türk ve akraba toplulukları ve Türkiye'den seçilecek 26 eser, 2 CD'de toplanarak, bütün Türk dünyasına sunulacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.