HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Türkleri toptan katlettiler

03.06.2001 00:00:00
ABD'li Osmanlı tarihçisi Justin McCarthy'den Ermenilerle ilgili müthiş açıklamalar:

Dünyanın önde gelen Osmanlı tarihçilerinden özellikle Osmanlı Türklerine yönelik soykırım fiilleriyle ilgili yaptığı araştırmalarıyla tanınan ABD'li tarihçi Prof.Dr. Justin McCarthy, eski Osmanlı çoğrafyasında Türklere yönelik kıyımlarla ilgili korkunç açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Ömer İzgi, önceki gün Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) adına, ABD Louisville Üniversitesi öğretim üyesi ABD'li Prof. Dr. Justin McCarthy'e, fahri doktora payesi dolayısıyla biniş giydirdi.

SDÜ Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan SDÜ Rektörü Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı, Prof. Dr. Justin McCarthy'e, son yıllarda Türkiye ve Osmanlı Devleti ile ilgili yapmış olduğu bilimsel çalışmalarla, tarihi gerçekleri açıkça ortaya koymasından dolayı fahri doktora payesi verildiğini belirtti.

Türkler kendilerini kurban olarak görmek istemiyorlar

Fahri Doktora payesi alan Prof. Dr. McCarthy, Türklerin kendilerini kurban olarak görmek istemediklerinden, kendilerine yapılan zulmü anlatmaya önem vermediklerini belirterek, şunları söyledi:

"Osmanlı işgalci veya saldırgan değildi. Ermeniler, Yunanlılar, Bulgarlar, Romanyalılar, Ruslar hep saldırdı ve Türklerle Müslümanları öldürdü. Osmanlı, kendi vatandaşlarını kurtarmak ve isyanları bastırmak için savaştı. Bu milletler, yüzbinlerce Türk ve Müslümanı öldürdü. Bulgaristan'da yaşayan Türk ve Müslümanların yüzde 17'si öldürüldü. Varna'da yaşayan Türk ve Müslümanların üçte ikisi Ruslar ve Ermeniler tarafından öldürüldü. Ermeniler o dönemde çocukları öldürdü, kadınlara tecavüz ettiler. Ermeniler, vatanlarına ihanet ettiler ve Ruslara Van'ı teslim ettiler."

Türklerin tek dostu Türklerdir

Türklerin tek dostunun yine Türkler olduğunu ifaden eden Prof. Dr. McCharty, Osmanlı'nın dostu olarak bilinen İngiltere'nin, Osmanlı Devleti zayıfladığında ilk önce Kıbrıs'ı işgal ettiğini hatırlattı.

Prof. Dr. McCharty, şöyle devam etti:

"Osmanlı, her zaman iyilikseverdi. 1878 yılında Türklerin nüfusu 17 milyondu. Ama diğer ülkelerde yaşayan Müslümanlara da kucak açarak, nüfusun yüzde 17'sine tekabül eden 3 milyon mülteciyi kabul etti. 1890 yılında Ermeniler isyan etti. Memurları, köylüleri, kadın ve çocukları öldürdüler. Osmanlı, onlarla Ermeni oldukları için değil, çıkan isyanı bastırmak için mücadele etti. Günümüzde binlerce Ermeni İstanbul'da refah içinde yaşıyor. Ermenilere sormak gerek. Daha önce Karadağ ve Erivan'da yaşayan Türkler bugün neredeler?"

Gerçek: Türkler soykırım yapmadı

Prof. Dr. McCharty, "Türkler soykırım yapmadı" derken, bunu Türkleri sevdiği için değil, gerçek olduğu için söylediğini, ancak kendisine "Türk Dostu" denilmesinin çok hoşuna gittiğini ifade etti. Prof. Dr. McCarthy, ABD'de çok sayıda tarihçinin Ermenilerden korktukları için 'gerçekleri açığa vuramadıklarına' dikkat çekti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.