HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Umutlar bir başka bahara

17.10.2003 00:00:00
TBMM Milli Eğitim Komisyonu, YÖK Kanunu'nda değişiklik öngören ve üniversiteye girişte uygulanan katsayı sistemini değiştiren yasa tasarısının alt komisyona sevk edilmesini kararlaştırdı.

Tasarı'nın görüşülmesinin ertelenmesinin ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Eğitim meselesine ideolojik yaklaşmak o ülkeye ihanettir" dedi. Eğitime, ideolojik değil, pedagojik ve akademik yönden yaklaştıklarını bildiren Çelik, ara dönem ürünü olan 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Komisyon Başkanı Tayyar Altıkulaç'ın tasarının alt komisyona gönderilmesi veya bekletilmesi yönündeki önergeleri hatırlatması üzerine Çelik, tasarının alt komisyona sevk edilmesinin yararlı olacağını söyledi.

Ne zaman çıkacak?

Çelik, "varsayalım ki YÖK Yasa Tasarısı gelmeyecek. O zaman bu tasarının dondurulması doğru olmaz. Alt komisyona sevk edilerek üzerinde çalışılması yararlı olur" diye konuştu. Çelik, üniversiteye girişte katsayısı sistemini değiştiren tasarıyı geri çekmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

CHP işi yokuşa sürüyor

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı, CHP'nin kurulacak bir alt komisyona üye vermeyeceğini bildirerek, tasarının görüşülmesinin ertelenmesini istedi.

AK Parti Rize Milletvekili İlyas Çakır da söz alarak, "Dünyanın hiçbir yerinde mesleki teknik eğitimle ilgili çalışma yapılırken Genelkurmay'dan görüş alınmaz" dedi.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.