HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 09 MAYIS 2021, PAZAR

Ünlüler ders kitaplarına girdi

14.10.2005 00:00:00
SON HABER Mesleklerinde başarılı olmuş devlet adamı, sanatçı, bilimadamı ve sporcular, ilköğretim okulu ders kitaplarında, öğrencilere örnek gösteriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan İlköğretim Okulu 4'üncü Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı'nda, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten Sertab Erener'e, Barış Manço'dan Kemal Sunal'a kadar birçok ünlü, "Onlar başardı" başlığıyla öğrencilere tanıtılıyor.

Ünitede, birçok insanın değişik mesleklerde çalışarak, topluma hizmet ettiklerine değinilerek, bu insanlardan bazılarının, yaptıkları işlerdeki başarılarıyla tüm toplumun beğenisini kazandıkları belirtiliyor.

Kitapta, Mustafa Kemal Atatürk, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu" olarak tanıtılırken, Dr. Mehmet Öz için, "Kalbimizin ağrılarını dindiren adam", Sertab Erener için "Eurovision'da ülkemize ilk kez birinciliği kazandıran sanatçı", Barış Manço için de, "Yediden yetmiş yediye herkesin sanatçısı" ifadesi kullanıldı.

"Halkı güldüren adam" nitelemesiyle Kemal Sunal, "Tiyatro sahnesine ve sinemaya anlam katan yıldız" tanımlamasıyla da Adile Naşit'e yer verilen kitapta, diğer ünlüler için şu ifadeler kullanıldı:

Prof. Dr. İlber Ortaylı: "Tarihi halka sevdiren adam"

İdil Biret: "Sihirli parmaklarıyla piyanoya ruh veren sanatçı"

Hasan Ali Yücel: "Halkın aydınlanması için çalışan adam"

Mehmet Okur: "NBA'de şampiyonluk yaşayan ilk Türk sporcu"


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.