HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Vietnam kara leke

21.10.2003 00:00:00
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Vietnam Savaşı'nda Amerikan Ordusu'na bağlı bir müfrezenin işlediği öne sürülen savaş suçlarıyla ilgili olarak tekrar soruşturma açmayı reddetti. İddialara yanıt veren Pentagon'dan bir yetkili, "Yeni ve zorlayıcı kanıt bulunmadıkça konuyu tekrar ele alma planımız yok" dedi.

The Toledo Blade gazetesi, "Kaplan Kuvvetleri" adlı müfrezenin faaliyetleriyle ilgili olarak geçen 8 ay zarfında hem ABD'de hem de Vietnam'da bağımsız araştırmalarda bulunmuştu. 100'den fazla kişiyle yapılan mülakatların da yer aldığı araştırmanın sonucunda, 101. Hava İndirme Tümeni'ne bağlı olarak çalışan ve Vietnam'ım güneyinde faaliyet gösteren özel timin, muhtemelen yüzlerce sivil Vietnamlı'nın ölümünden sorumlu olduğu iddia edildi. Pazar günü araştırmanın sonuçlarını yayınlamaya başlayan gazete, yürütülen tahkikat neticesinde müfrezeye bağlı askerlerin, kadın ve çocukları yer altındaki sığınaklarda kasten bombalayarak toplu mezarlara gömdüğü, esirlere işkence yaparak katlettiği ve tarlalarda çalışmakta olan yaşlı çiftçilere ateş açıp öldürdüğü bilgilerine ulaşıldığını ileri sürdü. Müfrezedeki bir askerin de, altın kaplamalarını almak amacıyla öldürülen sivillerin dişlerini söktüğü ifade edildi. Araştırmada, takım bünyesinde çalışan doktor Harold Fischer'in, "Köylere gider herkese ateş açardık. Bir bahaneye ihtiyacımız yoktu. Orada olanlar ölürdü" şeklindeki sözlerine de yer verildi. Gazete, müfrezenin işlediği katliamların komutanların bilgisi dahilinde olduğunu ve kimi zaman komutanlar tarafından da teşvik edildiklerini öne sürdü.

İsminin açıklanmaması kaydıyla açıklama yapan Pentagon yetkilisi, daha önce konuyla ilgili iddialar hakkında uzun bir araştırma yapıldığını, elde edilen bulguların ilgili makamlara nakledildiğini ancak kanıtların askeri mahkemede dava açılabilmesi için yeterli görülmediğini kaydetti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.