HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Vilma kasırgası ABD'ye yaklaşıyor

21.10.2005 00:00:00
Şiddeti azalarak 4. kategoriye düşen Wilma Kasırgası, Küba ve ABD'nin Florida eyaletine doğru hızla ilerlerken, yetkililer halktan tahliye konusundaki uyarılara uymalarını istedi.

Şiddeti nispeten azalan Wilma Kasırgası'nın ABD'nin kıyı bölgelerine ulaşması beklenen yarından önce yeniden güç kazanabileceği belirtilirken, kasırganın izleyeceği rota konusunda ise net bir tahminde bulunulamıyor.Saatteki hızı dün 250 km'ye ulaşan kasırganın bulunduğu bölgedeki basıncın bugüne kadar kaydedilen en düşük seviyede olmasına dayanılarak, kasırganın yoğunluğu ve şiddetinin yeniden artması bekleniyor.Haiti'de 11, Jamaika'da 1 kişinin ölümüne yol açan Wilma Kasırgası'nın muhtemel rotası üzerinde bulunan Florida Keys'te ise zorunlu tahliye kararı çıkarıldı.Bölgeyi vuracak 3. kategorideki bir kasırganın bile büyük bir yıkıma yol açabileceğine dikkat çekilirken, kasırganın şiddeti dün bir ara 5. kategoriye çıkarak hızı saatte 380 km'ye yükselmişti.Wilma, bu sezonda Katrina ve Rita kasırgalarından sonra şiddeti 5. kategoriye kadar yükselen üçüncü kasırga oldu.Meksikalı yetkililer, Wilma kasırgasının tehdidi altında bulunan ülkenin Cancun bölgesindeki turistlere, ülkelerine geri dönmeleri çağrısında bulundu.Cancun bölgesindeki sivil savunma yetkilisi, "Gerekli koruyucu önlemleri almak gerekli. Turistler ülkelerine geri dönmeli, evler korunmalı, sandallar korunaklara çekilmeli" dedi.Miami Ulusal Kasırga Merkezi, 5. kategoriye ulaşan Wilma kasırgasının yarın Yucatan yarımadasına ulaşmasının beklendiğini açıkladı.ABD kıyılarını tehdit eden Wilma kasırgasının, Atlas Okyanusu'nda şimdiye kadar kaydedilen en güçlü kasırga olduğu belirtilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.