HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Yahudi çoluk çocuk katlediyor

 
Dünyadan gelen tepkilere rağmen Yahudi devleti İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdürüyor. İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 61'i çocuk, 36'sı kadın olmak üzere 213'e çıktı.
 
18.05.2021 17:30:00
Yahudi çoluk çocuk katlediyor
Yahudi çoluk çocuk katlediyor
 
YENİ MESAJ / DETAY HABER
 
İsrail, yaklaşık 15 yıldır abluka altında tuttuğu ve defalarca katliam yaptığı Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdürüyor. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 10 Mayıs'tan bu yana düzenlediği saldırıların yol açtığı kayıplara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, son saldırılarla Gazze'de 61'i çocuk, 36'sı kadın 213 Filistinlinin hayatını kaybettiği, yaralı sayısının da 1442'ye yükseldiği ifade edildi. Bu arada İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde, saldırı altındaki Gazze Şeridi'ne destek amacıyla düzenlenen gösterilere gerçek ve plastik mermilerle müdahalesinde 13 Filistinli yaralandı. Filistinliler, Batı Şeria'nın Ramallah, Cenin, El Halil ve Beytullahim kentlerinin çevresindeki İsrail kontrol noktaları yakınlarında Gazze Şeridi'ne destek gösterileri düzenledi. İsrail güçlerinin 10 Mayıs'tan bu yana Batı Şeria'da düzenlenen Gazze'ye destek gösterilerine müdahalesinde 23 Filistinli şehit düştü. 
 
Filistinlilerden toplu grev
 
 
Öte yandan Filistinli siyasi gruplar ve sendikaların çağrısıyla Batı Şeria, Doğu Kudüs ve İsrail'de yaşayan Filistinliler greve gitti. Batı Şeria, Doğu Kudüs ve İsrail'deki Arap beldelerinde 18 Mayıs'ta sabah saatlerinden itibaren esnaf kepenk kapattı. Özel kurumlar, üniversiteler ve bankaların da greve katıldığı Batı Şeria'da genel olarak trafik yoğunluğunun azaldığı görüldü. Kudüs'te yaşayan Filistinli aktivist Rasim Ubeydat, grevin, Kudüs'te, Batı Şeria'da, Gazze'de ve tüm Filistin topraklarında Filistin halkının birliğini ifade ettiğini söyledi. Ubeydat, "Grev, hedefimizin, kaderimizin, topraklarımızın ve halkımızın bir olduğunu gösteriyor. İşgalci İsrail'e de bu mesajı veriyor" dedi. Birleşmiş Milletler (BM) de, İsrail'in Gazze'ye saldırıları sonucu en az 52 bin kişinin yerinden edildiğini duyurdu.
 
Olaylar neden çıktı?
 
İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da Ramazan ayında ibadet edenlere saldırması ve Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini evlerinden zorla çıkarma planı bölgede gerginliği tırmandırmıştı. Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü yerel saatle 18.00'e kadar süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik 'Surların Muhafızı' adıyla askeri operasyon başlatıldığını bildirmişti.
 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.