HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Yakutistan'da tufan

26.05.2001 00:00:00
Rusya Federasyonu'na bağlı Özerk Türk cumhuriyetlerinden Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti'nin Lensk şehri tamamen sular altInda kaldı. Olekminsk kentinin ise üçte birini sular bastı. Zaptedilemeyen sel, başkent Yakutsk'a kadar ulaştı.

Yakutistan Gençlik ve Kültür Bakanlığı'nın Türkiye Temsilcisi Aykal Gabişev, 22 Mayıs saat 14 00 itibariyle selin başkent Yakutsk'a ulaştığını bildirdi.

Rusya'ya bağlı Özerk Turk cumhuriyetlerinden Saha Cumhuriyeti'nde, ani sıcaklar nedeniyle kar ve buz kütlelerinin erimesi büyük felakete yol açtı. Geçtiğimiz hafta sonunda başlayan sel felaketinin boyutları her an genişliyor.

Geçtiğimiz sene Yakutistan'da normalden dört kat fazla yağan karın erimesiyle oluşan sel, Lena nehri ağzının buzul ve kayalarla tıkanması nedeniyle nehrin çevresini tehdit etmeye başladı. Saha (Yakutistan ) Cumhuriyeti Gençlik Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Aykal Gabişev konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yakutların Türkiye'deki kardeşlerinden yardım beklediklerini söyledi. Gabişev'in verdiği bilgiye göre, seller nedeniyle Lensk kenti tamamen sular altında kaldı. Olekminsk kentinin üçte biri sel istilasına uğradı. Hızını kesmeyen sel akını 22 Mayıs saat 14.00 itibariyle başkent Yakutsk kentine de ulaştı ve 1.5 kilometrekarelik alan seller altında kaldı.

Kurtarma ekipleri yetersiz

Gabişev, Moskova yonetiminin "Lidero" adlı kurtarma ekibinin bölgeye ulaştığını ancak bunun yetersiz olduğunu, bu nedenle başta Turkiye olmak üzere dünyanın her tarafından kurtarma ekiplerinin acilen Saha Cumhuriyeti'ne ulaşması gerektiğini söyledi. Gabişev, "Bu bir insanlık görevidir. Tüm devletlerin ve insani yardım kuruluşlarının konuya yakın ilgi göstermesini bekliyoruz. Büyük bir felaketle karşı karşıyayız" dedi.

Son 100 yılda görülen

en büyük felaket

Buz kırma makineleri ve patlayıcılar kullanan kurtarma ekipleri, şimdiye kadar Lena Nehri'nin önünü tıkayan buz kütlelerini tümüyle yoketmede başarılı olamadı.

Bu arada, sellere alışkın olanlar da vardı. Bir kadın, "Böyle şeyler her yıl başımıza gelmekte. Biz bunlara alıştık" diyordu. Dünyanın en soğuk bölgesi olan Sibirya'da, nehirler kuzeyden güneye aktıkları için sık sık taşmakta. Kuzeye oranla nispeten sıcak olması sebebiyle güneyde eriyen karlar, sel olarak kuzeydeki kentleri tehdit etmekte. Fakat Sibirya'da bu yıl olağanüstü soğuk bir yıl yaşandı. Bunu sıcak bir ilkbahar takib edince, tufana benzer bir sel dalgası oluştu. Yetkililer, böyle bir olayın son 100 yıldır Sibirya'da yaşanmadığını kaydettiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.