HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Yerli ve milli makyaj dökülünce

30.09.2020 00:00:00

Verimli toprakları binlerce yıldır birçok medeniyeti barındırmış Anadolu coğrafyasına hâkim olan ülkemizin tarım konusunda bugün düşürüldüğü durum maalesef utanç verici.

İktidardaki siyasilerin 'yerli', 'milli' kelimelerini dillerine pelesenk ettikleri bir dönemde en kolay yerli ve milli olunacak tarım sektöründe yüzde yüz gayri milli ve gayri yerli olabilmeyi başarabilmiş mevcut iktidara aittir bu utancın aslan payı. 

Bir süredir marketlerde satılan gıdaların üzerine 'yerli' logosu da konuluyor malumunuz. 

Alışverişe gittiğinizde mutlaka görmüşsünüzdür, üzerinde 'yerli' logosu olmayan ürün neredeyse yok denecek kadar az. Üstelik bu yerli logosu ön yüzde ve dikkat çekecek bir şekilde yer alıyor çoğunlukla.

Ancak paketin arka tarafını çevirip de menşei yazısının karşısındaki kelimeye baktığınızda makyaj dökülüveriyor.

Dün bazı gazetelerde haber oldu, bir pirinç markasının ön yüzünde 'yerli pilavlık pirinç' yazan paketinin arkasında 'Menşei: Yunanistan' yazıyor.

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun açıklaması aynen şöyle: 

"Artık ipin ucu kaçtı. Hem yerliyiz, hem milliyiz diyorlar ama pirinç paketinin ön tarafında 'yerli pirinç' yazmasına rağmen, paketin arkasında Yunanistan'dan ithal olduğu yazılıyor. Edirne'deki çeltik üreticisine 3 lira 20 kuruş fiyat verip ithalatın önünü sonuna kadar açıyorlar. Bir de Yunanistan ile biz gergin değil miyiz, neden Yunanistan'dan ithalata izin veriliyor? Bunların her söylediği palavra."

Meğer Doğu Akdeniz'de bilek güreşine tutuştuğumuz Yunanistan'ın pirincine dahi muhtaç kalmışız iyi mi?

Bu da gösteriyor ki makyaj sadece pirinç paketlerinin üzerinde değil, politikacıların bize yansıttıkları şeylerin üzerinde de kat kat makyaj var ve bu makyaj akınca 'yerli ve milli' söylemlerinin altında ithalat bağımlılığı çirkinliğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bunun sadece tarımla sınırlı olduğunu da zannetmeyin. 

Dediğim gibi en kolay yerli ve milli olunacak bir sektör olan tarımda bile bu vahim haldeysek, varın gerisini siz hayal edin…

 
Orhan Dede / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.