HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Zimbabwe'de darbe söylentisi

30.05.2001 00:00:00
İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesi, açlık ve iç savaşın sınırındaki Zimbabwe'de ordunun her an yönetime el koyabileceği iddiasında bulundu.

İddiasını Zimbabwe Ordusu'nun üst rütbeli subayları tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti hükümetine gönderildiği öne sürülen gizli bir uyarıya dayandıran gazete, bu uyarıda sosyal ve ekonomik huzursuzluğun sürmesi halinde, Ordu'nun Cumhurbaşkanı Robert Mugabe'ye karşı darbe yapmaya hazırlandığının açıkça belirtildiğini iddia etti.

Tarımda yapılan hataların önümüzdeki günlerde büyük bir kıtlığa yol açması beklentisinin Ordu karagahında rahatsızlık yarattığına dikkati çeken The Guardian, Zimbabwe'nin doğal kaynaklardan yana sıkıntısı bulunmadığı, ancak döviz yokluğu yüzünden büyük bir krize girildiğini hatırlattı.

Askerlerin, halkın protestolarının artması halinde, siviller karşısında güç kullanmayı reddedeceklerini vurguladıkları belirtilen haberde, "Asker, Mugabe rejiminin bunu emretmesi halinde, emri uygulamak yerine rejime el koymayı tercih edecek" denildi.

Zimbabwe'de bir darbe hali, Güney Afrika Cumhuriyeti'ni de Kuzey sınırında yaşanabilecek şiddet, kaos ve yokluk açısından yakından ilgilendiriyor.

Zimbabwe'nin, Güney Afrika malları için büyük bir pazar oluşturduğuna dikkati çeken The Guardian, ülkede huzursuzluğun başgöstermesinden bu yana Güney Afrika ekonomisinin bundan etkilenmeyebaşladığını hatırlatıyor.

Guardian, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan asıl korkunun ise, zaten göç için sınırlarına dayanmış olan binlerce Zimbabwelinin, bir anda bütün ülkeyi kaplaması ve ekonomik istikrarsızlığa yol açması olduğu kaydediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.