HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

17 Ağustos geçti, ya yenileri?

14.08.2001 00:00:00
17 Ağustos ve 12 Kasım Marmara depremlerinin üzerinden 2 yıl geçti. Onbinlerce insanımızı kaybettik. Bir o kadar hayat eksik sürükleniyor. Depremin neden olduğu büyük kayıplar ve yaşanan başka sorunlar karşısında bir farkındalık geliştirdik. Eskiden kanıksadığımız yanlışları, yolsuzlukları, bürokrasideki işlev ve işleyiş bozukluklarını açık açık telaffuz edebildik.

Devletin ve yerel yönetimlerin güçsüz ve işlevsiz kaldığı noktada bir araya gelen sivillerin ciddi bir güç oluşturabildiğini gördük. Seferberlik halinde ortaya çıkan bu potansiyel, şimdi işine gücüne, köşesine çekildi. Oysa yeni felaketler her an kapımızda. Hazırlıklı olmak zorunlu.

Peki kimin işi olacak bu hazırlık ? Yalnızca kamu yönetiminin, bu iş için tahsis edilen kaynakları kullanan araştırma kurumlarının ya da özel sektör kuruluşlarının mı ?

Taleplerimiz:

1. İstanbul'un yapı stoğu, mahalli katılım ile ve toplumsal farkındalığı geliştirecek şekilde, elden geçirilsin. Bu amaçla mahalli girişimlerin insan kaynakları ve potansiyeli değerlendirilsin.

2. Kamu arazilerinin satışına ilişkin kanun yürürlükten kaldırılsın. Bu araziler afet risklerini ön planda tutacak şekilde yeniden planlansın.

3. Mevcut yapı kapitalinin ve yerleşimlerin afete dayanıklı biçimde dönüşümünü kolaylaştıracak planlama ve finansman modelleri geliştirilsin, bu amaca yönelik olarak hemşehrilerin katkıları sağlansın.

4. Kamu ve araştırma kurumlarının bugüne dek hazırladıkları afet senaryoları açıklansın, hemşehrilerin tam bilgilenmesi sağlansın.

5. Afet hazırlığı ve yönetiminin planlanması, afet öncesini, yapısal dönüşümü ve mahalli katılımı odağına alacak şekilde, tüm kesimleri içeren ortak bir afet gündemi çalışmasına dönüştürülsün.

İmzacılar

Cihangir Güzelleştirme Derneği

Petrol İş Mahallesi Depreme Karşı Dayanışma Birliği

Küçükçekmece Deprem ve Dayanışma Birliği

Gayrettepe Mahallesi Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Güzelleştirme Derneği

İdealtepe Çevre Gönüllüleri Derneği

Karlıktepe Afet Dayanışma Derneği

Maltepe Feyzullah Mahallesi Girişimi

Alt Kaynarca Gönüllüleri

Rahmanlar Girişimi

Kartal Kordonboyu Gönüllüleri

Bahçelievler Çevre Koruma Derneği

Zeytinburnu Gönüllüleri

Muhtarlar

Gayrettepe Muhtarı Özden Gönül

Alemdar Merkez Mahallesi Muhtarı İskender Yurttutan

Sivil Toplum Kuruluşları

Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti

İnsan Yerleşimleri Derneği

Dayanışma Gönüllüleri

Odalar ve Meslek Kuruluşları

Ve Bireyler
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.