HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

06.03.2021 00:00:00
'8 Mart Dünya Kadınlar Günü' seslendirme dosyası:

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun açıkladığı rapora göre,

* Türkiye'de 2020 yılında erkekler tarafından 300 kadın öldürüldü, 171 kadının ölümü de "şüpheli" olarak kayıtlara geçti.

* 2019 Yılında erkekler tarafından 474 kadın öldürüldü.

* 2018 Yılında yine erkekler tarafından 440 kadın öldürüldü.

Sivil toplum örgütleri, "Kadın Cinayetlerine Hayır" yürüyüşleri, konu hakkında ünlülerin, siyasilerin açıklamaları ve hatta ünlülerle oluşturulmuş reklam filmleri cinayetleri önlemeye yetmedi, yetmiyor.

Peki yüzümüzü döndüğümüz, belki de medeniyetin beşiği olarak gördüğümüz batıdaki durum nedir?

* ABD'de, aile içi şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artış gösteriyor. Günlük ortalama 3 kadın cinayetinin yaşandığı ABD'de kadınlar, kadın hakları örgütleri ve aktivistlerin öncülüğündeki çabalara rağmen aile içi şiddetin kurbanı olmaya devam ediyor. 

Konuya ilişkin hazırlanan raporlarda, fiziksel şiddet ve cinsel saldırılara maruz kalan kadınlara, ekonomik, psikolojik ve sosyal destek için ayrılan kaynakların yeterli olmadığı, bu durumun şiddet gören kadınları fiziksel ve ekonomik güvenlik açısından çaresiz bıraktığı belirtiliyor. 

* Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) 2017 rakamlarına göre, kadın cinayetlerinde Fransa ön sırada yer aldı. Fransa'da 2017'de 601 kadın cinayete kurban gitti.

Fransa'yı 380 kadın cinayeti ile Almanya, 227 kadın cinayeti ile İngiltere, 130 kadın cinayeti ile İtalya ve 113 kişi ile İspanya takip etti.

İtalya'nın resmi verilerine göre, 2018'de 142 kadın cinayete kurbanı olurken, bunların 119'u aile içi şiddet kaynaklı oldu.

İspanya'da en büyük sosyal sorunlardan biri olarak gösterilen kadına yönelik şiddetten dolayı son 15 yılda binden fazla kadın hayatını kaybetti, 300'e yakın çocuk ise yetim kaldı.

Platformlar, aktivistler, sivil toplum örgütleri iş başında ama cinayetlere engel olamıyor.

Büyük bir problem var, aynı yollarla farklı çözüme ulaşılmıyor, ne bizde ne de batıda. 

Yapılan çalışmalara saygı duyuyorum ama bizim çözümümüz var diyorum ve kadın cinayetlerinin sona ermesini samimiyetle isteyenlerden saygı bekliyorum. 

Bağımsız Türkiye Partisi olarak elimizde, dahi insan Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet projeleri var. 

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş'a kadın cinayetlerinin son bulması için yapılması gerekeni sorduğumuzda eğitim, ekonomik destek ve hukuk demişti. Bu saç ayaklarından biri olmayınca sorunumuzun çözülmesi imkânsız.

Bağımsız Türkiye anlayışına göre kadın, ucuz işçi değildir, ürünlerin cazibesini artırmak için kullanılan bir meta değildir. Kadın, evinde yaptığı işi karşılığında desteklenmelidir. Çocuğunun annesi ve ilk öğretmeni olduğu için desteklenmelidir. TC vatandaşı olduğu için desteklenmelidir. Çalışıyorsa yoksulluk sınırı üzerinde maaş almalıdır. İnsani ihtiyaçları için insanüstü çalışmaya ya da kendini döven bir adamın eline mahkûm edilemez.

Bir de bu yolu deneyelim ne dersiniz?

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz şimdilik kutlu, destek olun da her günümüz güvenli ve huzurlu olsun.

 
Seçil Mumcuoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.