HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

ABD füze kalkanı'na hız verdi

18.07.2001 00:00:00
Rusya ve Çin'in karşı çıkmalarına rağmen düşman füzeleri havada vurma temeline dayanan füze kalkanı konusunda ABD atağa kalktı. Başarılı bir füze vurma denemesi yapan Pentagon, 5 yıl içinde 20 deneme daha yapmayı planlıyor

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD'nin kurmayı planladığı ulusal füze savunma sistemi çerçevesinde hafta sonu yapılan başarılı testin ardından, gelecek beş yıl içinde ABD'nin 20 test daha yapacağını bildirdi.

ABD, batı kıyısından Pasifik Okyanusu'na doğru fırlattığı bir füzeyi, yaklaşık 20 dakika sonra fırlatılan enterseptör (vurucu) bir başka füzeyle vurarak, başarılı bir deneme gerçekleştirmişti. Daha önce yapılan 3 testten ikisi başarısız olmuştu.

Rumsfeld, gazetecilere açıklamasında, uzun menzilli füze saldırılarına karşı yeterli teknolojik donanımda savunma sistemi oluşturmaya çok az kaldığını söyledi. ABD Savunma Bakanı, sistemi dahada geliştirebilmek için gelecek 5 yıl içinde 20 deneme daha yapılmasının planlandığını kaydetti.

Rumsfeld, bu testlerin artık sadece balistik füze savunmasının problem olmadığını, mühendislik aşamasındaki zorluklara karşı savaş verildiğini gösterdiğini belirtti. Denemelerin her birinin maliyeti 100 milyon doları buluyor.

ABD'nin Kuzey Kore, İran, Irak gibi ülkelerden gelebilecek uzun menzilli füze saldırılarına karşı kendini korumak için geliştirmeyi planladığını ileri sürdüğü füze savunma sistemine, Rusya, Çin ve bazı Avrupa ülkeleri,silahlanma yarışını hızlandıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Rumsfeld, bir taraftan artan sayıda istikrarsız ülke balistik füze geliştirirken, ABD Başkanı George W. Bush'un füze savunma sistemini kurmakta kararlı olduğunu da ifade etti.

Bush iknaya çalışacak

ABD Savunma Bakanı, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı bir konuşmada da, Başkan Bush'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmesinde, 1972 yılında ABD ile Rusya arasında imzalanan Anti-Balistik Füze Antlaşması'nın (ABM) ötesinde bir güvenlik çerçevesi arayışı niyetini ifade edeceğini söyledi.

Bush, Cenova'daki G-8 zirvesi sırasında, bir aydan kısa süre içinde ikinci kez Putin ile görüşecek. ABD, ulusal füze savunma sistemi kurmaya izin vermeyen ABM Antlaşması'nı ABD değiştirmek isterken, Rusya buna yanaşmıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.