HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

ABD füzeleri lazerle vuracak

24.07.2001 00:00:00
Rusya, Çin ve Avrupa'nın sıcak bakmadığı füze kalkanı projesine giderek ağırlık veren ABD, İran, Irak ve Kuzey Kore'den gelebilecek balistik füze tehdidini, bir Boeing 747 uçağından ateşlenecek lazer ile yok etme amacına yönelik testlere hazırlanıyor. ABD'nin oluşturmayı planladığı Ulusal Füze Savunma Sistemi (NMD) çerçevesinde, karadan, denizden ve havadan bütün savunma imkanları değerlendirilirken, Amerikan Hava Kuvvetleri, özel donatılmış Boeing 747 uçaklarıyla yaklaşık 300 kilometrelik mesafeden balistik füze tehdidini savuşturacak test hazırlıkları içinde bulunuyor.

Lazerli uçaklar Türkiye'ye

Washington'daki gözlemciler, ABD'nin, İran, Irak gibi ülkelerden gelebilecek füze tehditlerine karşı, bu kısa menzilli lazer uçaklarını konuşlandırmak için Türkiye'nin desteğini isteyebileceğini belirtiyorlar.

Washington yönetimi, füze tehditlerine açık Türkiye'yi de bu füze kalkanına dahil etmek istiyor.

Model lazeri taşıyan bir 747 uçağının, ilk olarak Şubat ayında test uçuşları yapması öngörülüyor. 2003 yılında ise lazer, 300 kilometre mesafeden ilk ateşleme denemesinde bulunacak. ABD Başkanı George Bush yönetimi, uzaydan bir noktadan lazerle füzeleri yok etme üzerinde de çalışıyor. Uzay lazerine ilişkin ilk denemenin ise en erken 2008'de yapılabileceği belirtiliyor.

Lazer silahları kısa mesafeler için

Boeing 747'ye yerleştirilecek lazer topunun, uçağın burnunda bulunacağı ve ışık hızında, 4 füze atışı yapabileceği ifade ediliyor. Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri, lazerle uzun menzilli atışlar yapılması konusuyla şimdilik ilgilenilmediğini kaydediyorlar.

Lazer uçağı ihalesini, 1996 yılında Boeing, Lockheed Martin ve TRW şirketleri almıştı. İlk etapta kullanılacak 7 adet lazerli Boeing 747 uçağı ABD'ye toplam 11.3 milyar dolara mal olacak. ABD Kongresi, bu yıl için lazerli uçak çalışmalarına 234 milyon dolar ayırdı. Füze savunma sistemi çalışmaları için ABD'nin bu mali yılda yapacağı çalışmalara toplam 8.3 milyar dolar ayrılmış bulunuyor.

ABD, geçen hafta Pasifik Okyanusu'nda, karadan havaya fırlatılan bir füzeyle kendi topraklarına atılan bir başka füzeyi vurma denemesi yapmış ve test başarılı olmuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.