HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD istesin yeter

05.10.2001 00:00:00
Belçika'nın yüksek tirajlı muhafazakar gazetesi La Libre Belgique,İttifak kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD'nin, 18 NATO müttefikinden, terörizmle mücadele amacıyla başlatacağı operasyonlarda, hava sahalarını, havaalanlarını ve limanlarını serbestçe kullandırma izni istedi.

NATO'nun kontrolundaki 18 "Awacs" radar uçağını ve bu uçaklarda çalışan personeli de isteyen ABD, ayrıca, İttifak ülkelerinde bulunan üsleri, askerleri ve vatandaşlarının daha sıkı bir koruma altına alınması talebinde bulundu.

Gazete, ABD'nin Balkanlar'daki askerlerini geri çekme olasılığını NATO'ya bildirdiğini ve müttefiklerden bu olasılığı dikkate almalarınıistediğini belirtti. Balkanlar'daki 60 bin kadar askerin 10 bin'i Amerikalılardan oluşuyor. İttifak kaynakları, ABD'nin taleplerine ilişkin olarak basına yansıyan bu haberler konusunda yorum yapmıyor, söz konusu taleplerin gizli tutulması gereği üzerinde duruyor.

Belçika Savunma Bakanı Andre Flahaut, Awacs uçaklarının ve bu uçaklarda çalışan personelin ABD hizmetine verileceğini doğruladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.